TİSAN’DA BİR YAZ TATİLİ

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımda size bir yaz tatilimi anlatacağım. Ben ve annem yaz tatilinde Mersin’e gidiyoruz. Silifke yakınlarında Tisan adı verilen bir yer var. Burada yazlık evimiz var. Annemle  45 gün kalıp Ankara’ya dönüyoruz. Tisan bölgesi biraz küçük olsa da bize yetiyor. Eğleniyorum.

Tisan’da doğal yaşam çok güzel. Bu bölge geç keşfedilmiş. Bu yüzden insanlar buradaki doğayı  henüz yok edememişler. Çevrede bizimle beraber yılanlar, akrepler ve sarıkız denilen örümcekler de yaşıyor. Burası onların da evi. Ayrıca denizde caretta caretta cinsi deniz kaplumbağaları da var. Önceki senelerde denizde yüzerken onları daha sık görüyorduk.Sayıları her geçen sene daha da azalıyor. Denizde çeşit çeşit balıklar hatta ahtapotlar bile gördük. Bizim evimiz ormana çok yakın. Susayan hayvanlar zaman zaman ormandan çıkabiliyorlar. Yazın burası çok sıcak oluyor. Su da az olunca hayvancıklar su bulmaya geliyorlar evlerin yakınlarına Tisan’da benim  beslediğim 5 tane de  kedi var. Evin içerisinde beslememe annem izin vermese de evimizin önünde onları besliyor ve sevebiliyorum.

Tisan’ın denizi çok güzeldir. Burada 2 ayrı koy var. Bizim evimizin olduğu koy Batı koyu. Bu koy sığ. Yani deniz derin değil. Bir de Doğu koyu var. Bu koy ise  dana adasının bulunduğu derin koy. Deniz tertemizdir burada. Son yıllarda yazları çok gelen oluyor .Ama diğer tatil yerlerine göre hala sakin. Ama gelenler bu cenneti temiz kullanmıyorlar. Ben etrafa çöp atanlara çok kızıyorum. Etrafta çöp kutuları olmasına rağmen neden yerlere çöp atılır ki? Denizlerimizi, plajlarımızı, çevremizi temiz tutmalıyız. Kocaman insanları etrafa çöp atarken görmek çok garip ve üzücü. Umarım yıllar sonra hala gidebileceğimiz doğası hala güzel bir Tisan olur. Hala umutluyum….

(Visited 229 times, 1 visits today)