Toblerone’nun Yeni Şekli

 

Merhabalar arkadaşlar herkesin de bildiği gibi Toblerone dünyaca ünlü bir çikolata ve seveni çok fazla olan bir çikolatadır. Ben de çoğu kişi gibi Toblerone’u çok seviyorum. Toblerone bir İsveç çikolatasıdır ve onu bu kadar lezzetli yapan şey de zaten İsveç çikolatasından yapılmasından kaynaklanır.toblerone-onceki-ve-sonraki-hali

Toblerone’un farklı farklı çeşitleri vardır ama bildiğim kadarıyla tüm çeşitleri Türkiye’de yoktur. Türkiye’de en çok bulunan çikolatası orijinal sütlü çikolatalı olan sarı ambalajlı çikolatasıdır. Toblerone piramit şeklindeki tasarımıyla çok sevilen bir çikolata olmuştur ama Toblerone firması Toblerone’un şeklini değiştirmeye karar verdi ve bu tüm Toblerone sevenlerinin bu konuya meraklanmasını ve bu konuyla ilgilenmesini sağladı. Hatta o kadar çok okundu ki çoğu önemli olayları okunma sırasında geçti.

ingilteretoblerone

Toblerone’un yeni şekli artık eskisi gibi değildi! Toblerone’un üçgenlerinin aralarına boşluk koymuşlardı ve üçgen sayısını azaltmışlardı ve bu olay çoğu Toblerone severlerini üzdü ve tepki çekti ama Toblerone’un tadı değişmedi. Toblerone’un tarihçesine gelecek olursak ise Jean The Tobler Bern’de kendi şekerleme dükkanında ürünlerden çikolata şekeri üretiyordu. Tobler’ın çikolatalarına talep çok fazla olduğundan Tobler kendi fabrikasını kurdu.19 Haziran 1900 de Jean Tobler şirketi oğlu olan Theodor Tobler’a teslim etti. Toblerone ilk defa Theodor Tobler ve onun kuzeni olan Emil Baumann tarafından bulunmuştur ve Toblerone’un özel tarifi, logosu ve şekli onu hemen ünlü bir çikolata yapmıştır. Toblerone’un içinde bal badem birde çikolata bar vardır.

 

history_3_1_erstetoblerone

1969 yılında dark Toblerone yani bitter çikolatalı olanı çıktı. 4 yıl sonra 1973 yılında beyaz Toblerone yani beyaz çikolatalı olan Toblerone piyasaya çıktı. 2007’de 34 yıldır ilk kez yeni bir lezzet deneyimi başlatıldı. Toblerone meyve ve somun,bal ve badem nugası ve Kaliforniya kuru üzümleriyle İsviçre’nin en iyi çikolatası olmuştur ve Toblerone 2008’de 100. yıl dönümünü kutladı. Bu lezzetli çikolatanın reklamlarına gelecek olursak farklı yıllarda farklı reklamlar yapmışlardır ve bu reklamlar doğal olarak ürünün daha da çok yayılmasını sağlamıştır ve çikolata ihracat edilmeye başlanmıştır.Bence çikolata lezzet bakımından çok zengin ve şekli çok orijinal.Zaten bu iki özellik onu kolayca ün sahibi yapmıştır. Toblerone’u herkes sevince Toblerone tüketicileri için çok değişik şeyler de yapmıştır.

 

02b7b72133016d980d5add8623f37513

Mesela bunun gibi devasa çikolatalar üretip satmaya başlamıştır.Bu devasa çikolata 4,5 kg’dır.Bu çikolata bizim paramızla 132 liradır ama ülkemizde bu kadar yaygın değildir. Toblerone’un logosu Matterhorn Dağlarını ifade eder ve çok dikkatli bakılınca dağın üzerinde bir ayı olduğunu görürüz ve bu olay birçok kişi de bu neyi ifade ediyor sorusu uyandırır.

 

tob

Gördüğünüz gibi logoda sanki dağa tırmanan bir ayı varmış gibi .Bu olay Toblerone tüketicilerine merak konusu olmuştur. Her neyse çikolata hakkında konuşacak olursak bence herkesin sevebileceği ve rahatlıkla her gün yiyebileceği bir çikolata. Bu çikolatayı popüler yapan şeyler daha önce de bahsettiğim gibi lezzeti, logosu ve ilginç piramit şeklidir. Eğer bu çikolatanın içindeki ürünlere alerjiniz yoksa en çok tavsiye ettiğim çikolata markası Toblerone’dur. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın Toblerone tüketmeyi unutmayın.

(Visited 1.072 times, 1 visits today)