Tokyo Ghoul

Merhaba bu bloğumda size çok sevdiğim bir animeden bahsetmek istiyorum. Bu animenin adı Tokyo Ghoul. Bırakamayacağınız bir gerilim animesi.

Aynı adlı mangaya dayanan 2014 yılında yayınlanmış animedir.

Tokyoda insan yiyen ghoul adı verilen yaratıklar vardır ve bu yaratıklar her gün insnaların arasında onlarla beraberdirler.

Ana karakterimiz Kaneki Ken, tam bir bahtsız bedevi. Annesi ve babası ölmüş. Üniversite öğrencisi ve tam bir kitap kurdu onun gibi kitap kurdu bir kızdan hoşlanır fakat habersiz olduğu şey bu kızın bir ghoul olmasıdır. Bu kız dizide diğer ghoullar tarafından Obur diye adlandırılan Rize Kamishiro.

Kaneki Rize’yi eve bırakacaktır ve Rize’nin yeni kurbanı olur. Rize Kaneki’e zarar verirken beklenmeyen bir şey olur Rize’nin üstüne demirler düşüyor ve Rize ölüyor yoksa öldürülüyor mu demeliyim?  Ve Kaneki hastanede uyanır.  Eve döndüğünde gariplik hisseder ghoul olduğunu anlar. Ghoul olmanın bazı belirtileri vardır ghoullar insan yiyecekleri yemezler ortak tükettikleri tek şey ise kahvedir ve ghoulluk doğuştan gelir fakat bu Kaneki ‘nin durumu için biraz farklı çünkü ona ameliyat sırasında–kasıtlı olarak- Rize’nin organları nakledilmiştir. Ama o sadece bir ghoul değildir Rize’den yaratılan bir yarı-ghouldur. Rize’nin kagunesine(ghoulların saldırmak için kullandıkları bir vücut parçası) ve kokusuna sahiptir ki bu ona ileride oldukça bela açacaktır.

Animenin konusu şu ana kadar size ghoullar kötü gibi bir izlenim vermiş olabilir fakat animede ghoul olan karakterler insanlardan daha iyi kalpli en azından benim için öyleler. Ve ghoulların hepsi insan öldürmüyor bir kısmı insanlarla barış içinde yaşıyor.

Kaneki ‘nin sürekli (en yakın ve tek) arkadaşı Tide ile gittiği ve Rize’yle de tanıştığı Cafe Anteiku aslında barışçıl ghoullar tarafından işletilen bir yer. Kaneki bir dizi olay sonrasında bu kafede çalışan Touka ile karşılaşır ve o da kafede çalışmaya başlar ve bu barışçıl topluluğun bir parçası olur. Fakat animede ilerledikçe bu barışçıl topluluk da rahat bırakılmaz.

Animemede insan ve ghoul karakterlerin bir araya geldiği nokta CCG. CCG ghoulları yakalamak için bir birim. Genelde ghoulları yakalamak için her şeyi yaparlar bu ghoulun bir çocuk olması veya zararsız olması önemli değildir ve ghoulları başka ghoulların silah haline dönüştürdükleri kAguneleriyle avlarlar. En sevmediğim karakterin buradan çıkması şaşırtıcı olmasa gerek.

Kaneki normalde oldukça sakin, iyi kalpli ve utangaç bir insanken ghoul olması sonrası yaşadığı olaylar ve sevdiklerini korumak için vahşilesiyor. Ayrıca içinde Rize’nin bir parçasının bulunması da etkili. Ve Kaneki en çok çatışmayı kendi içindeki Rize ile veriyor.

Çok fazla spoiler vermek istemiyorum ama umarım konuyu biraz anlatabilmişimdir. Ayrıca anime oldukça dramatik insan ve ghoul karakterlerin hayatları , geçmişleri ve de yaşayacakları oldukça trajik.

Konu açısından iyi kurgulanmış çizimleri ve karaklerleriyle aklınızı başınızdan alan bir anime. Ayrıca birinci sezonun o efsane openinginsden de bahsetmeden geçemeyeceğim kesinlikle dinlemelisiniz.

Animenin 1.sezon fragmanı:

(Visited 380 times, 1 visits today)