Toplum Olarak Değişmenin Zamanı Geldi

Dünya gitgide yaşanılmaz bir yer alıyor. İnsanlar artık vicdanından çok besledikleri kötü duygularla hareket ediyorlar. Vicdanlarını o kadar köreltiyorlar ki yaptıkları şeyler onlara gayet olağan ve normal geliyor.

Artık hemen hemen hepimiz sabah kahvaltımızı yaparken haberlerde kadına şiddet, çocuklara ; genç kızlara istismar, hayvana şiddet ve tecavüz gibi haberler duymaya o kadar alıştık ki sanki haberlerde dün akşam yaşanan bir araba kazası anlatılıyormuş gibi normal geliyor. Bu haberleri duymaya alışmamız o kadar korkunç ki. Maalesef ülkemizde hemen hemen her gün bir kadın öldürülüyor. İnanabiliyor musunuz  Türkiye’de sadece Haziran ayında 27 kadın öldürüldü ve buna ek olarak 23 şüpheli kadın ölümleri var bunun yanında cinsel şiddet ve çocuk istismarı da var tabii ki. Böylesine insanlarla aynı ülkede yaşamak o kadar korku verici ki…

CHP'den Türkiye'de Kadın Cinayetleri Raporu

Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde vicdanlarını bir kenara bırakıp içindeki o korkunç duygularla hareket eden insanlar var. Amerika mesela o kadar ırkçı insanlarla doldu ki siyahi insanlardan nefret eder oldular onları öldürmek için tek bir sebep yeterli : siyahi olmaları… Bunu yapan da çoğu zaman polisler. George Floyd’u ya da evinde yatağında uyurken öldürülen siyahi kadının yaşama hakkını alıyorlar ve bunu yapan polislerse bu insanları kim yakalayacak?

Polis şiddeti ve ırkçılık ABD'yi ayağa kaldırdı... 'Nefes alamıyorum' - Güncel Haberler

Bu gibi önünü alamayacağımız problemlerin sebeplerinden biri de bence zihniyet. Çocukluğumuzdan beri anne ve babalarımızdan bize neler aktarılıyorsa neyin yanlış neyin doğru olduğu söylenirse bizim düşünce yapımız da o yönde şekilleniyor. Diyelim ki şiddeti kanıksamayan ve hatta savunan bir ailede yaşıyorsunuz. Siz de büyüyünce şiddeti savunan bir insan olursunuz çünkü size o öğretildi. Şiddetin doğru olduğu ve siz buna alışıksınız , kafanızdaki düşünceleri kolay kolay değiştiremezsiniz çünkü küçüklükten beri size bu düşünceler aşılandı.

Eğer belki çocuklara daha küçücük yaşlarında bazı değerler öğretilirse ve her çocuk sahibi olan bu değerleri güzel bir şekilde öğretirse topluluk yavaş yavaş değişmeye başlar. Topluluğu olumlu yönde değiştirmeye başlarsak gelecek çok daha yaşanılabilir ve güvende hissedebileceğimiz bir hal alır. O yüzden bence anne ve babanın sorumluluğu çok daha fazla. Çocuklarına iyi bir insan olmayı öğretmeliler öncelikle . Saygıyı, insanlara nasıl davranılması gerektiğini , haksızlıklara karşı susulmamak gerektiği gibi.

Her anne baba bu değerlerin bilincinde olsaydı zaten şu anda bu  olaylara şahit olmazdık. Bu yüzden bence çocuk sahibi olmak isteyenlere öncelikli olarak zorunlu eğitim verilmeli.

Bu nedenin yanı sıra bazı anneler bebek sağlığı hakkında az bilince sahip olup bebek daha küçücükken onu istemeden de olsa öldürebiliyor. Mesela bebekler 1.5 yaşına kadar ıspanak roka gibi otlar tüketmemeli çünkü onların kanına girip bebeği zehirliyorlar ya da fındık fıstık gibi.

Özetle bebeğin beslenme rutini ve aynı zamanda ahlaki değerler açısından  anne ve babaya çocukları doğmadan önce eğitim verilmeli.

Kaynakça:http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/veriler/2922/kadin-cinayetlerini-durduracagiz-platformu-haziran-2020-raporu

(Visited 110 times, 1 visits today)