Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği

Ne yazık ki günümüze kadar uzanan önemli konulardan biri de cinsiyet eşitsizliği. Ne gariptir ki şu devirde bile kadınla erkeğin eşit olmadığını ve her iki cinsiyetin de her daim farklı rollerde bulunmasını düşünen insanlar mevcut.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği küçüklüğümüzden beri biz farkına varmadan bile karşımıza çıkan bir unsur. Bunun en basit örneği ise pembe ve mavi. Kız çocuklarına çoğunlukla pembe giysiler veya pembe eşyalar alınırken erkek çocuklarına mavi giysiler veya mavi eşyalar alınıyor. Bunun sonucunda toplumda pembe rengin kadını, mavi rengin ise erkeği sembolize ettiği düşünülüyor.

Bunun dışında toplumda bir takım kalıplaşmış cinsiyetçi cümleler de mevcut. Buna örnek olarak “Sen kadınsın yapamazsın.”, “Düzgün otur.”, “Düzgün giyin.” veya “Kız gibi konuşma.”, “Erkek adam ağlamaz.” sözleri örnek verilebilir.

Tabii insanların bu tür düşüncelere kapılmasının sebebi çoğunlukla büyüdüğü ortamdan kaynaklanıyor. Bu sebeple bu kalıpları yıkmalı ve yeni nesillerde eşit bir toplum oluşmasına katkıda bulunmalıyız.

(Visited 16 times, 1 visits today)