Trafik Sorununa Gerçek Çözümler

Şehir yaşamının en büyük problemlerinden biri trafiktir. Özellikle de işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde tıkanan yollara, ses ve hava kirliliğine yol açan bu durum şehirde oturan milyonlarca kişiyi etkilemektedir ve ne yazık ki bu zamana kadar pek hafiflemiş görünmemektedir.

Teksas Ulaşım Enstitüsü ABD‘deki trafik sorunu hakkındaki bir raporunda şunu yazmış: “Küçük büyük, tüm kentleşmiş bölgelerin her yerinde trafikteki izdiham giderek artıyor.” Bu raporda ayrıca, yetkililerin şehirde yolculuk eden kişilerin artan ihtiyaçlarıyla baş edebilmek adına çözüm yolu üretemediği de yazıyor. Maalesef tüm dünyada buna benzer durumlarla karşılaşabiliyoruz. Örnek verecek olursak Çin’de binden fazla insan 100 kilometre uzunluğundaki trafikte bir kazadan dolayı otoyolda beklemek zorunda kaldı ama maalesef polisin bu trafiği açması 2 ile 3 gün sürdü. Meksika’da da şehir merkezinden 20 kilometre ilerleyebilmek 4 saat sürebiliyor. Yani bu, bir insanın yürüyerek aşabileceği bir yol demektir.

Şehirler sürekli büyümeye devam ediyor ve dünya nüfusunun neredeyse yarısı kentlerde yaşıyor. Şehirler büyüdükçe insanların kullandığı araç sayısı da artıyor. Bu sorunu çözebilmek adına ülkelerdeki yetkililerin, özellikle Türkiye’deki yetkililerin daha çok yol yapmaya çalıştığını, yani gerçekçi değil de yüzeysel bir çözüm arayışına girdiklerini görüyoruz.

Peki bu sorunu çözebilmek, hiç değilse hafifletebilmek adına neler yapılabilir?

Örnek olarak araç yoğunluğuna en çok sahip yerlerden biri olan Singapur’da satın alınan her araç sayısı kontrol ediliyor. İtalya’daki birkaç tarihi ve büyük şehirlere gün içinde şehir merkezine hiç araba sokulmamaktadır. Bunu İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerimizde de uygulayabiliriz.

Diğer şehirlerde uygulanabilecek bir çözüm yolu da trafik tıkanıklığı için ücret almaktır. Şehir merkezine girmek isteyen sürücülerden bu yerlerde belli bir ücret talep edilebilir. Bunun bir örneği olarak, Londra’da bu uygulama sayesinde trafikteki gecikmeler, sıkışıklıklar yüzde 30 azalmıştır.

En etkili ve başarı seviyesi yüksek olan uygulama, toplu taşıma araçlarını cazip bir hale getirmektir. Uygun fiyattaki toplu taşıma ücreti insanların buna yönelmesini sağlayabilir. Toplu taşımalara ayrılmış özel şeritler ile sıkışıklığa göre değiştirilebilen trafik akışını rahatlatabilir de.

Ana yollarda, ara yollarda, caddelerde, sokaklarda kısaca her yerde bisiklet sürücüleri için özel yollar yapmak, kısa mesafelerde bile araba sürmek veya toplu taşıma kullanmak istemeyen insanlar için de iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca buna teşvik etmek insan sağlığına pozitif bir etkisi olur.

Peki kendimiz ne yapabiliriz?

Kısa mesafeler olduğunda, yürümek ya da bisiklet sürmek en iyi alternatiflerden biridir. Daha uzun mesafelerde ise toplu taşıma araçları iyi bir seçenektir. Eğer eviniz çok uzaksa bile yolun belli bir kısmına kadar arabayla, daha sonrasında da toplu taşımayla devam etmek de iyi bir yöntemdir. Böylece hem trafiğe karışmadan ve park sorunu olmadan daha stressiz bir şekilde işinizi halletme imkanınız olur.

(Visited 125 times, 1 visits today)