Trafik Sorunuyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Doktorla randevunuz var, bu yüzden evden size göre yeterince erken çıkıyorsunuz. Ama trafiğe takılmayı aklınızın ucundan bile geçirmemişseniz. zaman akıp geçerken ve arabanız yolda milim milim ilerlerken, giderek daha da fazla endişelenmeye başlıyorsunuz. Eninde sonunda doktorun muayenehanesine yarım saat geç kalıyorsunuz.

Şehir hayatının neden olduğu en büyük sorunlardan biri de ne yazık ki trafiktir. Şehirlerde oturan milyonlarca insanın her gün yaşadığı bu sıkıntı maalesef pek hafifleyecekmiş gibi gözükmüyor.

Şehir içindeki yolların tıkanma sebebini bulmak artık hiç zor değil. Şehirler devamlı büyüyor ve artık dünya nüfusunun neredeyse yarısı kent alanlarında yaşıyor. köy, kasaba gibi kırsal yerler, şehirler büyüdükçe araçların sayısı da gittikçe artıyor. Bir yazar da bu durumu şöyle açıkladı: “Çoğu insanın bir sürü arabası var ve hepsi de arabasını aynı sıkışık, daracık alanda kullanmak istiyor.”

Trafik Sorunlarının Çözümü Neden Zor?

İnsanların arabalara olan aşırı sevgisi, şehirlerin sayısı giderek artan araçlarla baş etmek zorunda olduğu anlamına geliyor. ABD’ nin yaklaşık dört milyon nüfuslu ”Los Angeles” şehrinde şu anda arabaların sayısı insanlardan daha fazla durumda. Diğer şehirlerde durum bu kadar kütü olmasa da, hızla artan araç akınıyla çok az şehir trafikle baş edebiliyor.

İnsanlar, ana yol yapımından daha hızlı araba satın aldığından, araçların sayısındaki hızlı artış, en iyi kavşağı bile zor durumda bırakabiliyor. Yeni yollar yapmak ya da var olan yolları genişletmek yoğun saatlerdeki trafik tıkanıklığını hiç hafifletmiyor. Tam tersine o an trafiği daha çok sıkıştırıyor.

Yeterli park yerinin olmaması da tıkanıklığa yol açıyor. Günün herhangi bir saatinde sokaklardaki arabaların önemli bir kısmı, yollarda sadece park yeri bulmak için dolaşıyor. Ayrıca trafiğin yol açtığı hava kirliliğinin her yıl yaklaşık 400.000 insanın ölümüne yol açtığı tahmin ediliyor.

Kısa mesafeler söz konusu olduğunda, yürümek ya da bisiklet sürmek bazen en iyi çözüm olabilir. Birçok durumda her iki yöntemin de daha hızlı, daha kolay ve daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Daha uzun mesafelerde ise toplu taşıma araçları sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Eğer illaki araba kullanmanız gerekiyorsa, birkaç kişiyle anlaşarak tek arabayla gidip gidemeyeceğinizi mutlaka gözden geçirin. Bu yoğun saatlerdeki trafiği hafifletmenin en etkili yollarından biridir.

Yola çıkacağınız zaman size bağlıysa, trafiğin yoğun olduğu saatlerden kaçının. Bu hem sizin hem de diğer sürücülerin işini kolaylaştıracak. Elbette yapacağınız en mükemmel plan bile trafiğe takılmayacağınızı garantilemez. Böyle zamanlarda doğru tutuma sahip olmak, yaşayacağınız gerginliği büyük ölçüde azaltacaktır. 

trafik sorunu ile ilgili görsel sonucu

kaynaklar:

https://wol.jw.org/de/wol/d/r22/lp-tk/102007050

(Visited 100 times, 1 visits today)