Trafikte Kadın, Mutfakta Erkek

Anne ya da baba olmak sadece çocuk sahibi olup onun yaşamasını ve büyümesini sağlamak değildir. Her insan kendi kararıyla bir canlıyı besleyip büyütebilir. Ancak bir ebeveyn olmak için bir şeye ya da bir kimseye karşı mutaassıp olmayan, liberal, “derin” bir birey yetiştirilmelidir.

Her konuda fikri ve tecrübesi olan bir birey kendini iyi bir şekilde açıklayabilir, rahatça ilişki kurabilir ve kendini geliştirebilir. Düşüncelerini özgürce paylaşabilir ve düşlediği şekilde hareket edebilir. Maalesef çocuk yetiştirmeyi çok yanlış anlamış, çocuğunu nelerden mahrum bıraktığını fark etmeksizin onu büyüten bireyler tarafından yetiştirilen çok fazla insan var. Kimisi ne düşündüğünü bile bilmiyor, yirmi yaşından sonra tanıdığı bir adama koşulsuz şartsız inanıyor, âdeta itaat ediyor. Kimisi de köle gibi yaşamayı kabul ederek özgür olmayı suç sanabiliyor.

Bu şekilde kendinden habersiz insanların yetiştirilmesinde birçok hata vardır. Bunlardan biri de cinsiyet ayrımcılığı. Kadınları mutfak robotu, çamaşır makinesi; erkekleri gelir kaynağı olarak gören bireylerin yetiştirdiği bireyler de onlar gibi düşünür. Evin hanımı ütü yapar, çamaşır yıkar, evi çekip çevirir. Kocasından aldığı bir miktarla pazar alışverişi yapar. Evin beyi çalışır, para kazanır. Kırılan, bozulan bir şey varsa icabına bakar. Ve bu düşünceler nesilden nesile aktarılır…

Bir annenin bir oğlu, bir kızı vardır. Kadın oğluna sadece yemeyi ve içmeyi öğretirken kızını masayı toplayıp bulaşıkları yıkamakla da görevlendirir. Oğlan hiçbir şeyini toplamak zorunda değildir, ancak banyodaki tek saç teli kıza azar olarak döner. Oğlan 7/24 arkadaşlarıyladır, ne yiyip içtiği belli değildir; kız gündüz babası işteyken dışarı çıkabilir, en fazla aşağı sokağa gidebilir. Kız üniversite sınavına çalışıp sınavı kazanmalıdır, oğlan üç sene daha hazırlanabilir. Oğlan ehliyetini almadan araba kullanabilir, kız otobüsler varken ehliyete ihtiyaç duymaz. Bu ayrımcılıklar geçmişten günümüze değişmiş olsa bile hâlâ devam etmekte olup buna karşın yemek yapamayan erkekler, araba kullanamayan kadınlar eleştirilir. Eğer trafikte kadın sürücülerin de erkekler gibi iyi araba kullanmasını evde de erkeklerin kadınlar kadar lezzetli yemekler yapmasını istiyorsak onları ayırmadan yetiştirmeliyiz.

(Visited 286 times, 1 visits today)