Tüketicinin Gözünden IOS Güncellemesi

Son zamanlarda her ne kadar yeni telefonlarında çarpıcı bir yenilik olmaması gibi durumlardan dolayı gözden düşse de, Apple gerek telefonlardaki kulaklık girişini kaldırmak gerekse telefona çentik ekleyerek ekran-çerçeve oranını artırmak gibi radikal kararlarıyla adını tüm dünyaya duyurmuş bir şirket.

Apple, piyasa değeri olarak bir trilyon barajını geçen ilk şirket olarak adını tarihe yazdırdı. Böyle bir büyük bir şirket olmak da daha büyük sorumlulukları getiriyor en nihayetinde. Adını duyurmak, rakip firmalarla tasarımsal – donanımsal olarak mücadele etmek, müşteri memnuniyetini sağlamak derken Apple telefonlara düzenli olarak güncellemeler getiriyor. Peki, sizin hiç bir Apple ürünü kullanırken aklınızdan şu da olsa keşke ya da olmasaydı daha iyi olurdu dediğiniz oluyor mu?

Apple’a yapılan çağrılar doğrultusunda anlaşılıyor ki insanlar telefonlarına gelen spam ya da reklam aramalarının otomatik olarak engellenmesini istiyorlar ki aslında bu özellik App Store’daki uygulamalarda var, ne var ki bilinen spam aramalarını otomatik olarak engelleyen/ sessize alan bu uygulamalar işlerini aylık ücretli abonelik üzerinden yapıyorlar. Zaten donanımsal olarak bir değişiklik gerektirmeyen bu özellik bence Apple tarafından uygulanabilir, asıl sorun operatör şirketlerin ve Apple’ın hangi numaranın spam olup olmadığını anlayabilmesi ki bence bu problem bir işbirliğiyle aşılabilir.

 

Apple yapılan geri bildirimler dışında benim de birkaç fikrim var. Bunlardan ilki telefonun tek el modu. IPhone 8 ve altı modellerde ana ekran tuşuna iki kez basılınca, IPhone X ve üzeri modellerde ise ana çubuk hızlıca aşağı kaydırılınca ortaya çıkan bu özellik (tabii bu özelliği açmak için önce ayarlardan erişilebilirliği açmanız gerekmekte) kullanıcıların telefonu tek elle kullanabilmesini sağlıyor. Ancak ben bu özellik kullanıldığı zaman ekranın oldukça fazla küçüldüğünü ve telefonun kullanımını kısıtladığını düşünüyorum. Bunun yerine Android işletim sistemindekiler gibi bir küçültme şekline gidilmesini tercih ederdim. 

Eksikliğini hissettiğim bir diğer özellik ise bölünmüş ekran modu. Bu özellik ise kullanıcıların ekran üzerinde iki farklı uygulamayı aynı anda çalıştırmasını sağlıyor. Bu özellik de Android telefonların çoğunda bulunmakta ve ben olsam bu özelliği de gelecek güncellemelerde getirirdim.

Aslında bahsetmek istediğim özellik IOS işletim sistemi içinde bulunuyor fakat ben bu özelliğin işletim sistemine diğer işletim sistemlerinde olduğu kadar entegre edilmediğini düşünüyorum. Bu özelliğin adı resim içinde resim modu (PiP). Bu özellik aslında o kadar işlevsel bir özellik ki, fakat sıkıntı çıkarma olasılığı olduğu için çok fazla kullanılamıyor. Eğer ki bu özelliği doğru kontrol edebilseydik filim izlerken mesajlara cevap vermek ya da internetten bir şey araştırmak çok kolay olacaktı. Her ne kadar işlevsel olsa da bazen yanlışlıkla aktifleşebiliyor ve bu da telefonun ekranı üzerinde karışıklığa sebebiyet veriyor ama bence bu da bir güncelleme ile çözülebilir. Hatta bazı bağımsız geliştiriciler Jailbreak kullanarak güncellemeden önce bu özelliği getirmeyi başardılar, fakat Jailbreak her kullanıcının yapabileceği bir işlem değil, telefonunuz garanti kapsamından çıkar ve telefonunuz tehlikelere karşı korunmasız kalabilir.

Kim bilir, belki bu yazı bir gün Apple’a ulaşır ve bir bakarız ki bu özellikler de telefonumuza gelmiş olur.

 

Kaynakça:

  • https://www.webtekno.com/apple-kullanicilari-spam-cagrilarin-otomatik-olarak-engellenmesini-istiyor-h60871.html
  • https://www.mynet.com/apple-1-trilyon-barajini-gecen-ilk-sirket-oldu-110104314094
  • https://www.webtekno.com/iphone-unuzu-tek-elle-kullanmak-mumkun-mu-h37860.html
  • http://www.teknokulis.com/haberler/yazilim/2015/07/02/ios-cihazlara-coklu-gorev-ozelligi-ekleyen-tweak
  • https://www.google.com/search?q=resim+i%C3%A7inde+resim+modu+iphone&rlz=1C1CHZL_trTR719TR719&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR2cz9nuTfAhUCDOwKHbQhCtsQ_AUIDigB&biw=1536&bih=706#imgrc=sIlinJDtplvloM:
(Visited 166 times, 1 visits today)