Turizm Simülasyonu

İçinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde evlerimizde daha önce hiç olmadığı kadar zaman geçirme mecburiyetinde kaldık. Bu boş geçen zamanlarımızda herkesin televizyon, telefon ve internet tüketimi büyük sıçrayış yaşadı. Günümüz teknolojisinin bizi getirdiği bu noktada zamanımızı oldukça verimli geçirme şansımız oldu. Evimizin dört duvarı içinde her şeyin mümkün olduğu bu süreçte tek yapamadığımız ama en çok da yapmak istediğimiz şey olan gezmek daha öce hiç olmadığı kada cazip görünmeye başladı.

Bu hasreti geçirmek artık mümkün! Evinizin güvenliği ve konforundan uzaklaşmadan dünyanın herhangi bir yerinde olabiliniyor. Sanal gerçeklik teknolojisi 360 derece otomatik görüntü ve ses sistemiyle interaktif bir şekilde hep o gitmek isteyip para biriktirdiğiniz yeri ayağınıza getiriyor. Everestin en tepesinden su altındaki kentlere kadar, ülkeler ve kıtalar fark ermeksizin gidilmedik turizm noktası kalmayacak. Bu gelişmeyle artan ekipman ve aplikasyon satışarından pay çıkaran turizm şirketleri, seyahat yasağına rağmen ayakta kalabilecek ve sonraki seneye sağ çıkabilecek. Tam anlamıyla yeni bir çağ başlatabilecek nitelikte olan bu proje her an satışa çıkabilir, böylelikle sanal seyahat dediğimiz akım dünyamızın güzelliklerini alıcıya sunabilir.

Yetinmeyip, sistem ve yazılım daha da geliştirilerek belirli NPCler(Programlanmış oynanamayan karakter) de eklenebilir. NPCler yanlarına yaklaşıp etkileşime geçildiğinde size o bölge ve tarihi hakkında bilgi sunabilir hatta tur rehberi görevini üstlenerek sizi yavaşça yönlendirebilir. Hiçbir masraftan kaçınmayan turizm şirketler tarihi kalıntıların geçmiş zamanlarda aslında nasıl gözüktüğünün simülasyonunu sunabilir. Satışa sürülmesiyle stoklarda kalmayacağına emin olduğum bu proje, global pandemi sonrasında da insanların ilgisini yitirmeyecektir. Ne de olsa herkesin gitmek isteyip zaman veya durum bulamadığı zamanlar hep vardı, bundan sonra da olmaya devam edecek.

Sonrasında gelecek güncellemeler veya yeni uygulamalar halinde bu sanal geziyi oyun haline getirebiliriz. Kazı sahasında bir arkeolog olarak, tarihçi olarak olay çizelgesi oluşturmak, veya geçmiş zamandan bir hırsız olup oradan tarihi eser çalma gibi birçok senaryo yazılabilir. Bunlar çoktan sanal gerçeklikte oynanan sıradan video oyunlarının bir parçası, neden büyük çaplı bu projede kullanılamasın. Tek sorun gerekecek olan büyük bütçe ve böylesine devasa projeyi sırtlanabilecek çalışan ekibi. Ancak devlet desteğiyle sorunların hepsinin çözünmüş olması beklenebilir.

Sonuç olarak kesinlikle tecrübe etmek istediğim bu deneyimin hala yapılmamış olması bile şaşırtıcı. Yakın süreçte en yakın elektronik mağazamdaki raflarda görmek isterim. Arkadaşlarıma geçen sene planlayıp gidemediğimiz tatilin sonuna kadar tadına varmak istiyorum. Kesinlikle hak ettiğim bu zamanımı boşa değil dolu dolu, yeni yerlere tanık olduğum, orası hakkında bolca bilgiye sahip olduğum bir şekilde geçirmek için cebimden çıkan para umrumda olmazdı. Bunların hepsi her ne kadar hayal ürünü olsa da interaktif sanal gerçeklik seyahatim çok da uzak olmayabilir.

 

 

(Visited 53 times, 1 visits today)