Turizmde Artırılmış Gerçeklik

İngilizce’de “Augmented Reality” olarak geçen kavram Türkçe’de tam karşılığı bulamamakla beraber, ‘Artırılmış Gerçeklik’ olarak çevrilmektedir. Literatürde bazı araştırmacılar tarafından “Eklenmiş Gerçeklik” veya “Zenginleştirilmiş Gerçeklik” olarak da ele alınmaktadır. Kavramı açıklamak gerekirse; artırılmış gerçeklik, çıplak göz ile görülen dünya görüntüsünün teknolojik cihazlar (akıllı telefon, tablet, giyilebilir gözlük gibi) aracılığıyla sanal nesnelerin eklenmesi yani, görüntünün zenginleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Artırılmış Gerçeklik ile turistik yerleri ve gezileri keşfetmek, bu geleneksel şehir turlarını biraz daha şaşırtıcı hale getirir. Zaman görünümünde yer işaretlerinin gelişimini göz önünde bulundurarak zaman içinde geri dönebilir, yerlerin 3D modellerinden zevk alabilir ve eğlenceli tur rehberleri alabiliriz. Bunun en iyi örnekleri tema parklar, bahçeler ve hayvanat bahçeleridir.

Kamera, kameralı gözlükler, akıllı saatler, mobil telefonlar veya tabletler aracılığıyla, kullanıcının gerçek dünyada yakalamış olduğu görüntülerin dijital ortama aktarılmasıyla oluşturulur. AG, otel işletmelerinin tanıtılması açısından yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu teknolojileri kullanan bazı oteller sanal deneyim sırasında insanlara gerçek ortamın havasını yaşatarak, konaklama ortamını tanıtabilecek kadar ilerlemişlerdir.

Bu tür uygulamalar, bireylerin bulundukları ortamda alternatif seçenekleri sanal olarak inceleyip, istedikleri özellikte otelleri seçebilmelerini sağlamaktadır. Hatta kişilerin boş odaları, oda fiyatlarını ve oda manzaralarını bile üç boyutlu olarak önceden görerek seçebilmelerini mümkün kılmaktadır. Buna bağlı olarak müşterilerin seyahat riski azalmaktadır. İnsanları turizm faaliyetlerine katılmaya teşvik etmekte ve bu teknolojilere sahip olan otel işletmelerinin satış gerçekleştirme  oranını yükseltmektedir.

 

(Visited 105 times, 1 visits today)