Türk Futbol Takımları

Ben bu konuyu futbolu iyi oynadığım için seçtim. Ben Galatasaray’ı destekliyorum. En çok izlenen lig süper ligtir. Süper ligte 18 takım vardır. Bu takımlar Adana Spor, Akhisar Belediye Gençlik Spor, Antalya Spor, Atiker Konya Spor, Aytemiz Alanya Spor, Beşiktaş, Bursa Spor, Çaykur Rize Spor, Fenerbahçe, Galatasaray, Gaziantep Spor, Gençlerbirliği, Kardemir Karabük Spor, Kasımpaşa, Kayseri Spor, Medipol Başakşehir, Osmanlı Spor Futbol Kulübü ve Trabzon Spor’dur.

[1]

Her takım, diğer takımlarla, kendi sahasında ve diğer takımın sahasında olmak üzere toplam 34 maç yapar.

[2]

Maçların sonunda, kazanan takım 3 puan; beraberlik durumunda ise takımlar 1’er puan alır. kaybeden takım puan almaz. 34 haftanın sonunda takımlar aldıkları puana göre sıralanır.

Birinci olan takım, şampiyonlar ligine direk katılır. İkinci takım, şampiyonlar ligine katılmak için ön eleme maçları oynar.

[3]

Üçüncü takım, UEFA ligine direk katılır. Dördüncü takım UEFA ligine katılmak için ön eleme maçları yapar. Türkiye Kupası’nı kazanan takım UEFA ligine direk katılır. Eğer bu takım, aynı zamanda ligi birinci veya ikinci olarak tamamladı ise; o zaman beşinci olan takım, UEFA ligine katılmak için ön eleme oynar. Ülkemizde bu kupayı sadece Galatasaray kazanmıştır.

[4]
Lig tamamlandığında, son üç sırada olan takımlar; bir dahaki sezonda, süper ligin bir alt ligi olan 1. ligte oynarlar. 1. ligten de üç takım bir sonraki sezonda, süper ligte oynarlar.

Kaynaklar:

[1] http://www.tff.org/default.aspx?pageID=170

[2] http://mcdn01.gittigidiyor.net/27767/tn30/277677821_tn30_0.jpg

[3] http://img.uefa.com/imgml/2016/ucl/social/og-default.jpg

[4] http://img.uefa.com/imgml/2016/uel/social/og-default.jpg

(Visited 1.601 times, 1 visits today)