Türkçe İsimler

 

Türkçe

Merhaba bugün sizlere hepimizin sıkça tanık olduğumuz önemli bir konudan bahsetmek istiyorum.

Günlük hayatımızda çokca kez yabancı dillerde yazılmış veya Türkçe’mizin düzgün kullanılmadığı tabelalar (yarı yabancı, yarı Türkçe), tanıtım materyalleri, isimler vb. şeyleri görüyoruz değil mi? Peki sizce bunların tamamen Türkçe olması için zorunluluk gelmeli midir?

Benim fikrime göre, böyle uygulamaları görmek üzücü. Çünkü bizim Türkçe dilimiz çok güzel bir dil. Fakat ben yabancı dillerle yazılmış tabelaların veya reklam tabelaların Türkçe olmasını değil, onların hem yabancı dillerde hem de tamamen Türkçe şekilde kullanılmasını doğru buluyorum. Hatta Türkçe yazılan önemli tabelaların da yabancı dillere çevrilmesini. Ama bence şirket isimlerinin yabancı dille yazılması kötü değil çünkü; onların her biri özel isim, yine de altına Türkçe okunuşlarının yazılması iyi olur, karışıklıklar olabiliyor.

Böylece, vatandaşlar dillerini daha iyi kullanmış, tabelaları daha anlamış ve şirket vb. yerlerin adlarını daha iyi telaffuz etmiş olurlar. Ayrıca turistlere de ülkemizi anlamakta kolaylık sağlamış oluruz. Ben bu konudaki kendi fikirlerimi anlattım, kendinize iyi bakın….

Diller

-Yağız Erkam Çelebi

(Visited 115 times, 1 visits today)