Türkiye’deki Spor Başarıları

Türkiye’de sizce yeterli önem veriliyor mu ya da Türkiye’nin çok büyük başarıları var mı? Bana soracak olursanız bence 2000’li yıllarda çok önemli başarılarımız yok. Hadi bunu edindiğim bilgelerle göstereyim.

Basketbol: Basketbol başarılarımız hiç iç açıcı değil. Çünkü her zaman çeyrek finale kadar gelip elenmişiz.1993-2011 arasında 10 maç yapmışız ve 9’unda ilk 12 diğerinde ise 16’ncı olmuşuz. 2013’te ise 5’inci olmuşuz ancak bu sonuçlar Eurobasket’e göre. Dünya şampiyonuna göre ise en iyi başarımız 2010’da. 2010’da finale kadar çıkmış ondan sonra ABD’ye karşı kaybettik. Hem de 64-81 sonucuyla ikinci olarak çıktık. bunun dışında genellikle hep çeyrek final ve yarı finale kadar gelip elendik.

2016 yılındaki temsilcilerimiz:

Görsel sonucu

 

Futbol: Futbolda ise yine çok iyi değiliz. En iyi sonucumuz Dünya 3’üncülüğü. Bu sonuçta da 2002’de. Bana soracak olursanız şimdiki sporcularımıza göre eskileri daha başarılı. Çünkü yakın zamanda çok büyük bir başarımız yok. Şİmdi diyeceksiniz ki 2002’deki başarımız ama o zamanla bu zamanın kadrosu bir değil.

2018’deki temsilcilerimiz

A Milli Takım aday kadrosu açıklandı

Yaz Olimpiyatlarındaki Genel Madalya Durumu: 1896’dan bu yana sadece 39 altın 25 gümüş 23 bronz nacak bunların çoğu bizim sporumuz olan güreşe ait hem de 59 tanesi (28 altın 16 gümüş 15 bronz) bir de halterde 8 altın madalya var diğerlerinde çok az altın madalya var ancak belirtmeliyim ki güreş madalyalarının çoğu eski.

Olimpiyat Başarıları Yüzme: Yüzme gerçekten ama gerçekten çok kötü. Bunu araştırıp gördüğümde çok üzüldüm. Elemeleri geçip yarıfinal veya final de yer almış bir yüzücümüz yok. Ben bu bilgileri gördükten sonra içim acıdı ama Viktoria Zeynep Güneş yarıfinal ikinci serisinde elenmiştir. Bu da yüzme sporuna gerekilen önemin verilmediğini gösterir. Tamam son yıllarda biraz daha fazla önem verildi anacak yetersiz.

Viktoria Zeynep Güneş

viktoria zeynep güneş ile ilgili görsel sonucu

 

Olimpiyat Başarıları Güreş: Güreşte 2012’de 3 bronz madalya, 2004’de hiç altın madalyamız yok ancak 2 gümüş madalya var, 2008’de 1 altın 3 bronz, 2016’da 1 altın 4 gümüş 3 bronz ve bu sonuca çok üzülüyorum. Çünkü bizim milli sporumuz ancak bu sonuçlar gerçekten kötü.

Olimpiyat olsun Dünya Şampiyonası olsun her halde yetersiz ve kötüyüz. Birincisi güreşteki son yıllardaki başarılar gerçekten kötü ve yukarıda da belirttim güreş bizim milli sporumuz. Diğer sporlarda da öyle gerçekten başarılarımız kötü hele yüzme of o gerçekten kötü her neyse bence bu gelişmelere bakılarak şunu anlıyoruz ki spor da gelişmeliyiz ve gereken önem verilmeli. Neyse benim yazımı okuduğunuz için sağolun.

 

(Visited 321 times, 1 visits today)