Turnuvamız Var

Bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazlar günümüzün vazgeçilmezleri haline gelmiş durumdadır. Bu cihazlar tabii ki bir anda ortaya çıkmadı. Zamanla şekillenip bugünkü hallerini aldılar. İlk bilgisayarlar bir oda kadarken şimdi masamızda hatta cebimizdeler.

Bu cihazlar zamanla değişirken bizim de hayatlarımızı değiştirdiler, yeni kavramlar ortaya çıkardılar. Zaten var olan bazı terimlerin elektronik versiyonlarını çıkardılar. Örneğin posta, spor, imza gibi kelimelerin başına “e” harfi getirerek literatüre e-posta, e-spor veya e-imza gibi yeni kavramlar eklediler.

Salgın nedeniyle evlerimize kapandığımız bugünlerde her işimiz artık online dünyayla bütünleşmiş durumda. Bu nedenle bilgisayarlar hayatımızın merkezine konumlanmış durumdalar. Toplantılar, eğitim, eğlence, sosyalleşme hepsi çevrim içi hale geldi. Biz de buradan yola çıkarak salgın döneminde bir parça da olsa eğlenmek için e-spor turnuvası düzenleyeceğiz.

Düzenleyeceğim çevrim içi turnuva, MOBA türündeki bir oyunun turnuvası olacak. Peki ya nedir bu MOBA? MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türü oyunlarda harita 3 kulvardan oluşur: üst, alt ve orta kulvar. Aynı zamanda her iki takımın da kendine ait bir üssü vardır ve üslerinde de bir enerji kaynağı vardır. Oyunu kazanmak için yapmaları gereken şey ise karşı tarafın enerji kaynağını yok etmektir. Bizim turnuvasını düzenlemek için seçtiğimiz oyunun adı Dota 2. Dota (Defence of the Ancients), en başta Warcraft III isimli bir oyuna mod olarak çıkmıştır. Dota 2 de Dota’nın bağımsız devam oyunudur.

Turnuvanın nasıl ve hangi platformda gerçekleşeceğine gelecek olursak… Öncelikle dünyayı etkisi altına almış olan salgından dolayı turnuva çevrim içi olacak ve Twitch gibi bir platformda yer alacak. Bu sayede seyirciler de turnuvayı canlı bir şekilde yakından takip edebilecekler.

Turnuvaya katılacak olan takımlar daha önceden belirledikleri bir isim ve logo ile başvurabilecekler. Başvuran takımlar, takım sayısı 10’a düşene kadar kendi aralarında eleme maçları yapacaklar. Turnuvanın geriye kalan kısmı klasik bir Dota 2 turnuvası gibi gerçekleşecek. Kalan 10 takım kendi arasında Bo2 (Best of 2), yani iki maçtan oluşan oyunlar oynayacaklar. Kazanma ve kaybetme oranına göre son 4 elenecek. İlk 4 de kendi aralarında Bo3 (Best of 3) oynayacaklar. İlk 4’ün bulunduğu bu gruba Upper Bracket denir. Bo3’nin kazananları doğrudan Upper Bracket’ın yarı finaline kalacak. Upper Bracket’ın yarı finalini kaybeden takım Lower Bracket’ın yarı finaline, kazanan takım ise finale kalacak. Upper Bracket’ın yarı finaline kalamayanlarsa Bo2’da 5. ve 6. olan takımlarla yeniden Bo3 oynayacaklar. Bu maçları kazananlar Lower Bracket’ın çeyrek finaline kalacak. Çeyrek finali kazanan takım da Upper Bracket’ın yarı finalini kaybeden takım ile Lower Bracket’ın yarı finalini oynayacak. En sonunda da Lower Bracket’ın 1.si ile Upper Bracket’ın 1.si Bo5 (Best of 5) oynayacaklar ve turnuvanın kazananı belli olacak. Herkes takımının derecesine göre ödül havuzundan payına düşen ödülü alacak. Aşağıdaki tablo turnuvanın nasıl gerçekleşeceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Turnuva için başvurular haziran ayında başlayacak ve temmuz ayının ilk haftasında da maçlar başlayacaktır. Şimdiden herkese turnuvada başarılar.

(Visited 43 times, 1 visits today)