Tutarsızlık

Gün geçtikçe bilginin teknolojik gelişmelerle daha kolay yayılmaya başlamasından dolayı güvensizlik artmaya başladı. İnsanlar artık daha kolay her kendisi ile alakasız şeyleri sağa sola yayıyor ve bu da aşırı güvensiz ortamlar ve arkadaş ortamlarının bozulmasını sağlıyor. Buna rağmen herkes birbiri arkasından iş çevirse de öyle bir şey hiç yapmamış gibi birbirlerine aynı sıcaklıkta davranmaya devam ediyor. Yani ne kadar o kişiler birbirinden nefret etse bile sanki sadece birbirlerinden birbirleri arkasından nefret ediyor gibi davranıyorlar. Yani sevdikleri insanlara nasıl davranıyorlarsa arkasından konuştuğu insanlara da öyle davranıyorlar.

Ben kişiden kişiye değişiyorum çünkü bir insanı eğer sevmiyor isem bunu onun da anlamasını istiyorum. Direk yüzüne birinin asla “seni sevmiyorum” demem ama bunu anlaması için çok fazla şey yaparım. Çünkü fazla empati yapan bir kişilikte olduğum için insanları kırmayı istemem. Bunu demek yerine direk mesela soğuk davranırım ona yani örnek verecek olursam bana dediği hiçbir şeyi dinlemem bir da soyutlarım kafamda onu ve belirli süre böyle devam eder. Eskisi gibi her dakika onla konuşmaya çalışmam yanına gitmeyi muhatap olmayı bırakırım ve bunlar bir anda olur. Yapmacıklıktan nefret ettiğim için bunu çoğu zaman istemsiz yaparım. Yani eğer birinin arkasından konuşursam yüzüne gülmem yüzüne karşı çok soğuk olurum. Tabii bu demek değil ki her soğuk yaptığım kişinin arkasından konuştuğum için böyle davranıyorum. İnsanlarda kolay soğuyan yapım var bu yüzden aslında herkese aynı davranamam.

Kişiden kişiye değişirim çünkü sevdiğim insan ile hoşlanmadığım kişinin bir farkı olması gerekir. Eğer olmazsa birine seviyorum diğerine sevmiyorum diyemem çünkü aynı kefeye koymuş olurum onları zaten farklı değillerdir artık. Sevdiğim insanlar kat ve kat önemli olduğundan dışardan bakılan bir gözle biri “bu çocuk şunu seviyor ama şunu pek sevmiyor” diyebilir. İnsanlardan aşırı kolay soğuyan bir yapım olsa da değer verdiğim insanlar çok farklıdır onlardan da illa bazen soğurum ama bu uzun sürmez kısa zaman içinde bir anda tekrar ısınırım. Yani insanlara karşı aşırı değişkenimdir. Duygularım o anlık durumum ile alakalıdır yani her an değişebilir. Benim bu durumum aşırı abartı olsa da bence her sevmediğini söyleyemeyen insan bir şekilde bunu belli etmeli.

İnsanları bence artık yapmacıklıktan kurtulması gerekiyor. Arkasından konuşup konuşup yüz yüzeyken her şeyden daha çok seviyormuş gibi davranmaları cidden aşırı saçma ve sağlıksız. Bu aslında sağlık açısından alakasız gözükse bir öyle güvensiz ortam yaratıyor ki o arkasından konuşulan kişi bunu öğrendiğinde aşırı bir güve ve hayal kırıklığı yaşıyor ve bu güven sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu küçük şeyler aslında çoğu kişinin akıl sağlığını bozuyor. Sırf bu ve benzeri olaylar sonrası güvenleri kırılan insanlar ürkek bireylere dönüşüyorlar. Bu yüzden insanlar artık tutarsız olmayı bırakmalı.

(Visited 157 times, 1 visits today)