Tüylü Dostlarımız

Değerli Apartman Sakinleri,

Apartmanımızda ikamet etmekte bulunan bazı sakinlerimizden evde evcil hayvan beslenmemesi konusunda şikayetler aldık. Ancak şunu belirtmek isterim ki her daim yanımızda olan ve bize birçok faydası tüylü dostlarımızı  kapı dışarı etmek ne kadar doğrudur?

Hayvanlar var oluşumuzdan bu yana hep bizimle olmuşlardır ve yaşamımıza katkıları oldukça büyüktür. Zor bir iş gününden sonra bizi karşılayan tüylü bir dostumuzun vereceği mutluluk bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış olup sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Hayvanlar stresimizi azaltıp depresyon gibi türlü türlü sağlık sorunlarından uzak tutarlar, buna yüksek tansiyonu düşürmeleri de dahildir. Yapılan araştırmalar sonucunda evcil hayvan besleyen insanların kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizinden ölme oranının %30-40 daha az olduğu bulunmuştur. Sanılanın aksine evcil bir hayvanla büyüyen çocukların daha az alerjik sorunlar yaşadığı da görülmüştür. Ayrıca eğer bir hastalık durumu söz konusuysa bunu erkenden anlayıp tedavi sürecinde büyük kolaylık sağlarlar. Evcil hayvanı sayesinde erken teşhis koyulan ve bu sayede daha fazla zarar görmeden iyileşen birçok insan mevcuttur.

Evcil hayvanlarımız zor durumlarımızda da bize yardımcı olurlar. Daha önceki depremlerde ve en son yaşanan İzmir depreminde de gördüğümüz gibi öncelikle K-9 köpeği Bob olmak üzere hayvan dostlarımız bir sürü insanın hayatını kurtarmakla kalmayıp enkaz altında kalanlar için ses çıkararak onların bulunmasını kolaylaştırmışlar, insanların giremediği yerlere girmişler ve hayat belirtisi olup olmadığını anlamada yardımcı olmuşlardır. Kedi sesi çıkarıp bulunmayı bekleyen Buse’nin kurtarma köpekleri tarafından bulunup kurtarılmasını hepimiz umutla izledik ve tüylü dostlarımıza bu kahramanlıkları için minnettar olmalıyız.

Hayvanlardan korktuğunuz için onlardan uzak durmayı isteyebilirsiniz ancak bu sorun hayvan sahipleriyle konuşulup yürüyüş saatlerinde karşılaşmamak için yapılacak gerekli düzenlemelerle çözülebilir. Korktuğunuz tüylü dostlarımız ileride yaşanabilecek tatsız bir olayda hayatınızı bile kurtarabilir. Buna örnek verecek olursak bir köpek yangında dumandan bayılan sahibini uyandırmış ve onu güvenli bir şekilde çıkışa götürmüştür. Benzer bir şekilde evdeki karbon monoksit kaçağını fark eden kedi, sahibini tırmalayarak uyandırmış ve aileyi ölümden kurtarmıştır. Evde atak geçiren sahipleri için kafası yere çarpmasın diye kendini sahibinin altına koyup sahibi kendine gelene kadar bekleyen tüylü dostlarımız da vardır. Depremi önceden hissederek evimizi güvenli bir şekilde boşaltmamızda da onlar çok önemlidir ve bu gibi örnekler daha da çoğaltılabilir.

Sonuç olarak bize katıksız sevgi besleyen ve karşılığında hiçbir şey beklemeyen, ömrünü bize adamış dostlarımızı; korkuyor olabilirsiniz ancak bize olan faydalarını da unutmamalıyız ve bir hayvan sahibi olarak evde beslemede bir sakınca görmememiz gerektiğini ayrıca çocuklarımıza, gelecek nesiller için hayvan sevgisi aşılamamız gerektiğini düşünüyorum. Yazımı Josh Billings’in bu konudaki bir sözüyle tamamlamak istiyorum “Köpek, dünya üzerinde seni kendinden fazla seven tek şeydir .”

(Visited 22 times, 1 visits today)