TV Yarışmaları

Hepimiz en az bir bölümünü veya en azından bir kısmını izlemişizdir bu tür yarışmaların, bazıları yeteneklerle ilgilidir, bazıları ses ve bazıları da insanların birbirini güçlerini gösterek geçip 1. olma amacında ilerlemesini konu alan ve insanların aynı evde kalmasını sağlayan yarışmalardır. Bugün değineceğimiz ise en son söylediğim Survivor gibi olan yarışmalar.

2 takım var ve çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Her takım ayrı adada yaşıyor ve yıl sonuna kadar herkesin elenip sadece 1 kişinin seçilmesi şart. Adalarda yiyecek içecek sınırlı eğer bir şey yemek istiyorsan gidip kendin bulman lazım ve sırf bu yüzden insanlar ortalama 3 aylık bir sürede en az 10-20 kilo veriyor. Her takım istese de istemese de birlikte yaşamak zorunda ve doğal olarak iş birliği yapmak da çok önemli. Yanlış hatırlamıyorsam 2 haftada bir birisi eleniyor ve bazen oyunlardan dokunulmazlık kazanabiliyorsunuz ve sizi seçmeye sokamıyorlar. En son kalana da büyük ödül 500 bin TL.

Yarışmalara gelecek olursak her yarışmanın sonunda çeşitli ödüller var, gerek bu yiyecek olsun, telefon hakkı olsun ve hatta başka ülkelere lüks ziyaretler bile var. Ama ödülün güzelliğine göre doğal olarak da yarışma zorluğu değişiyor ve hatta bazen insanlar zor imkanlardan bayılabiliyor.

Hal böyle olunca insanlar bu yarışmalara çok farklı bakış açılarında bakıp, beğenip beğenmeyebiliyor. Şimdi tam olarak üzerinde duracağımız şey ise bu konuda neden insanların fikirlerinin değiştiği.

Herkesin fikri ayrı olabilir ve bunlara saygı duymak zorundayız. Ama aynı zamanda bu yarışmalarda dikkat çeken şey ise sevenlerle sevmeyenler sayıları arasında ciddi bir açık olması.

Benim fikrimi soracak olursanız bu yarışmaları saçma ve ilgi çekici bulmuyorum, neden mi? Öncelikle kimse o adamların sırf reyting için rol yapmadıklarını söyleyemez, ortada bir kanıt yok. Bunun dışında başka bir dikkatimi çeken unsur ise her takımda en az 1 tane sorun çıkaran birinin bulunması. Bu kişiler yüzünden tüm takım etkileniyor ve Acun reyting için istediği şekilde reklam yapabiliyor ve insanlar da merak ettiği için izliyor ve kötü etkileniyor. Bu tür yarışmalar bence ayrıca vakit kaybı çünkü bırakın yarışmanın süresini, aynı zamanda yarışmanın yarısı reklamlarla geçiyor.

Benim düşüncelerim dışında diğer insanların düşüncesi de önemli. Bazıları çocukları kötü etkilediği için izlemiyor, bazıları sırf onlar para kazansın diye vaktimi harcayamam kafasında, bazıları ise bu yarışmaların kişilik bozukluğuna yol açtığı ve insanları kötü yolda etkilediği düşüncesinde. Bazıları da benim gibi ya reklamları sevmiyor ya yarışanları sevmiyor ya da her hareketin reyting ve para uğruna olup davranışların gerçekten uzak geldiği kanaatinde.

Sonuç olarak her insanın eğlence anlayışı farklıdır. Kimi bu yarışmalardan zevk alıyor kimi ise gidip dizi izlemeyi tercih ediyor ama bence bu yarışmaların çoğunda insanları arkadan bıçaklama, kavga, atışmaları da göz alırsak bize doğrudan çok yanlış örnek olduğunu kabul etmek şart.

(Visited 86 times, 1 visits today)