Üç Renk

Dünya’yı üç renge boyamak isteseydim bu renkler koyu mavi, sarı ve siyah olurdu. Kendime sordum “Niye siyah renge boyamak istiyorsun?” diye. Sonra bu gerçekten beni düşündürdü. Neden siyah?

Fakat düşündüm ki, Dünya’da savaşlar ve çevreyi kirleten şeyler var. O yüzden bunları siyaha boyamaya karar verdim. Dışarıya çıktığımda neredeyse yolların her yerindeki çöpler siyah, savaş alanları ve fabrikalar da siyahtı. Bunları gördükten sonra dünyamızın gerçekten insanlar tarafından kirletildiğine inandım. Uzun bir yürüyüşten sonra bir oyun parkı gördüm. Yine düşündüm “İnsanlar böyle yerlerde mutlu oluyor acaba koyu mavi mi yoksa sarı mı olur böyle eğlence yerlerinin rengi?” Bir süre sonra kararımı verdim. Sarı benim için mutluluğun rengidir o yüzden bütün eğlence yerlerini, parkları, lunaparkları sarıya boyadım. Artık mağazalara gidince o eğlence yerlerini/odalarını karanlık değil de sarı görüyordum. Son bir rengim kalmıştı, koyu mavi. Yine düşündüm “Koyu mavi mi? Koyu mavi veya mavi renk hep havanın ve denizin rengidir. Fakat benim daha yaratıcı olmam gerek.” Bir kaç kilometre yürüdüm. Her yeri gezdim her yere baktım bulamadım. Etrafta dolaşan insanlara sordum, onlar da bulamadı. Aileme sordum bulamadılar. Arkadaşlarıma sordum bulamadılar. Artık kimse bulamayınca kendime yeniden sordum kendime “Koyu mavi rengi nerede kullanabilirim?” En sonunda aklıma cevabı geldi. “Buldum!” dedim. “Belki koyu mavi rengi evlerde kullanabilirim.”  Sonra birisi bana yaklaştı ve dedi ki “Koyu mavi rengi neden evlerde kullanacaksın?” Sonra yerimde donup kalmıştım. O kişi haklıydı, koyu maviyi neden evlerde kullanıyordum? Sonra bir şey düşündüm ve anlatmaya başladım “Hani hava mavi ya? Ben de evleri maviye boyamak istiyorum çünkü, ailem bana her zaman “Sana sevgim göklerden fazla” diyor. Ben de o nedenle mavi yapmak istiyorum ki uzaya uzanıyor gibi görünsün.

Karşımdaki kişi bana garip garip bakıyordu çünkü beni anlamamıştı. Ben yine de ona el sallayıp eve döndüm. Artık işim bitmişti Dünya’yı istediğim gibi boyamıştım ve mutlu bir hayat yaşamaya devam ettim.

(Visited 33 times, 1 visits today)