Uçak Kazaları

Uçak günümüz koşullarında a noktasından b noktasına ulaşmak için birçok seçenek vardır. Belki de bunlardan en güvenlisi olan uçak yolculuklarında bir dizi beklenmeyen hatanın oluşması sonucu en ölümcül kaza türü olabiliyor.

Uçak yolculuklarından haftalar önce uçuş planlamaları, yakıt planlamaları gibi planlamalar yapılıyor.Ayrıca uçak kazaları tek bir sebepten olmuyor. Çünkü günümüz yolcu uçaklarında her sistemin yedeği var. Yani bu kazaların oluşabilmesi için bir dizi hatanın üst üste gelmesi lazım.

uçuşun en tehlikeli evreleri kalkış ve iniştir. düz uçuşta ise bu tehlike oldukça azdır

ben tarihteki uçak kazalarını araştırdım ve bugün bunları sizinle paylaşacağım.

İlk uçak kazası ile başlayalım.Bu kaza 14 aralık 1920 tarihinde yaşanmış.  Handley Pages Continental Services şirketine ait bir yolcu uçağı 6 yolcusu 2 mürettebatı ile bir binanın arka tarafına çarpmıştır.Bu kaza İngiltere’de Golders Green bölgesine yakın bir yerde yaşanmış. Yolculardan 4 tanesi uçaktan atlamayı başarmış.Fakat 2 yolcu ve 2 mürettebat kurtulamamıştır. Bu kaza hakkında internette sadece bu fotoğrafı bulabildim.

ilk uçak kazası
ilk uçak kazası

Yine bir ilk ile devam edelim. Türkiye’nin ilk uçak kazası TC-ARK kuyruk numaralı uçağın Adan’dan kalktıktan 15 dakika sonra dağlara çakılmış.Bu kazadan kurtulan olmamış.

başka bir uçak kazası ise ilk duyduğumda benim çok ilgimi çekti.

kanadı kopan boeing
kanadı kopan boeing

Brezilya’dan kalkan bir boeing 737-800 10 kilometre yüksekte iken uçağın kanadı kopmuş.Uçağın pilotları kanatsız bir boeing 737 yi indirememişler ve çakılmışlar. Asıl soru uçuşun en güvenli evresi olan düz uçuş evresinde bu uçağın kanadı nasıl koptu. Aslında Brezilya’nın hava kontrol altyapısının yetersizliğinden ortaya çıkan bir kaza.Bu kazaya aynı zamanda aynı hava koridorunda ve aynı irtifada seyir eden bir özel jet yol açmış.Özel jetlerin kanatlarının ucundaki kıvrım boeingin kanadını jilet gibi kesmiş. Boeing 737 den kurtulan olmamış.Özel jet ise yakınlardaki bir askeri hava limanına iniş yapmış.

kanadı kesen özel jet
kanadı kesen özel jet

şimdiki kaza aslında bir mucize

US Airways 1549
US Airways 1549

tarih 15 ocak 2009 New york LaGuardia hava limanından kalkan bir airbus A320 bir süre sonra havada kuşlara çarpmıştır.Motorlarının ikisini de kaybeden A320ye havalimanına geri dönmeleri söylenmiştir.Fakat o gün o uçağın kaptan pilotu olan kaptan Chesley Sullenburgerın’ın havalimanına dönemeyeceklerini farketmişti ve Hudson nehrine inmeyi tercih etti.Uçaktaki 150 yolcu ve 5 mürettebatı burnu bile kanamadan karaya çıkarmıştır.Bu olayın sonrasında yapılan simulasyonlarda ise uçağın havalimanına inemeyeceği ortaya çıkmıştır.Daha sonrasında bu olayın dava sürecinin filmi çekilmiştir.

Bu kaza ise bana anlamlı gelen bir hikayeye sahip

kanadı kopan F-15
kanadı kopan F-15

1 mayıs 1983 yılında İsrail hava kuvettlerine ait bir F-15 ve A4 Skyhawk eğitim uçuşlarını yaparken havada çarpışıyorlar.A4 Skayhawk uçağındaki iki pilot fırlatma sandalyeleriyle birlikte atlıyorlar. F-15 in ise kanadı kopuyor.Pilotlar uçağı indirmek için F-15in çift motorunun verdiği ivme kuvvetini,kalan kanadın uyguladığı kaldırma kuvveti ve yatay sabitleyici ile sayesinde havada tutarak Ramon hava üssüne inmeyi başarmışlar. O başta söylediğim hikaye ise,pilotlar indikten sonra eğer uçağın kanadının koptuğunu bilseydik mücadele etmez ve biz de direk atlardık demişler.

A4 Skyhawk
A4 Skyhawk

Tarih boyunca dünya üzerinde birçok uçak kazası yaşanmıştır.Bunların bir kısmı çok ölümcül kazalar olmuş, bir kısmında ise kimsenin burnu bile kanamamış.

 

 

(Visited 564 times, 1 visits today)