Uçamazsan da Yaşa

Ben hep küçüklükten beri kendi festivalin hayalini kurardım. İlk önce benim kuracağım festivale tüm dünyadaki insanlar dahil olabilme hakkına sahip olabileceklerdi. Çünkü ben her zaman festivallerin sadece belli bir yaş kesimini kaplamasını savunmuyordum. Bana göre festivaller yaşa göre değil insanların birbirilrlerine olan uyumlarına göre sınıflandırılmalıydı. Zira insanların haz almadıkları eğlencelerden dolayı festivallerden soğumalarını istemeyiz.

Gökyüzünü masmaviye boyandığı, kuşların  semalarda özgürce uçuştukları, dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar süregelen, insanlar arasında hiçbir ayrımın oluşmadığı bir cuma gününde sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp sonsuzluğa uzanan gök kuşağı gibi renklerin gücüyle birlikte festivali tanzim ederdim.

Festivalim birçok festivalin birleşmesiyle diğer festivallerden bu konuda farklılşacaktır.Festivalim günün ilk ışıklarını en tepepelerden izlemek için ve güne bizi canlandırarak üzerimizdeki uyuşukluğu alabilmesi için dünyanın en büyük balon festivali olan Albuquerque Geleneksel Balon Festivali ile önceden hazırlanmış ve belirlenmiş noktalardan kalkış yaparak gözlerimizi ufuk çizgisinde dinlendirme şansı yakalayarak üzerimizdeki tüm ruhsal ve bedensel çöküntülerimizi atabileceğiz. Bu etkinlikğin ardından üzerimize sinen sakinliği atmamız için Boryeong Mud Festivali yani Çamur Festivali ile belirlenen bölgeyeye bizlere verilen mayolar ile katılnabilenecektir. Bu festivalin altında yatan amaç ise insanların bu festivalde sadece eğlence için bulunmalarını engellemek olması dolayasıyla süregelen saatler boyunca bu festivalle hem hastalıklarımaza sağlık hem de ruhlarımızdaki yaralarımıza çare bulabileceğiz. Bu festivallerin arasına hem dinlenme hem de gereken ekipmanları alabilmek için birer ikişer saatler arasında molalar ve bu festivallere katılanların kendilerini kanıtlamaları için başta sokak şarkıcıları ve dansçıları gibi faaliyetlere de zaman ayırılınabilecektir. Boryeong Mud Festivali’nin ardından ise isteğe bağlı olan Ivrea Orange Festival yani Portakal Festivali ve Gloucester Cheese Rolling(Peynir Yuvarlama Festivali) yapılacaktır bu festivaller yemyeşil çimlerin bulunduğu, dik , dümdüz veya bu festivaller sırasında cephe alabileceğimiz alanlarda yapılınacaktır. Bunların hepsi olurken ise bir uçtan bir uca uzanan rengarenk pamuk şekerler, dünyanın binbir yerindn gelen çikolatalar-şekerlemeler, her kesimi kapsayan soğuk ve sıcak içecekler, her şekil ve rengi kapsayan uçan balonlar…
bu harikaların etrafımızda hiç durmaksızın şekiller çizererek bizlerin ilgisini çekerek küçük çocukların annelerin babalarının paçalarını çekiştirmeye, hiç itiraz kabul etmeyen yoksa her an tüm dünyayı ayağa kaldırabilecek kadar güçlü ağlayabileceklerini ifade eden bakışlarla bakmaya istedikleri yerine getirilene kadar devam eden çocuklar ve sevgilililer bunların yanında yalnızlar da bu renklerin içinde kaybolarak günün son ışıklarını uğurlamaya tüm neşe ve heyecanla devam etmektedir. Artık günün ışıkları anlamını yitirmeye başladığı zaman tüm herkes yerlerini alarak Festival of Colors’daki(Holi Festivali)gibi ellerindeki renkli boyalarla ondan geriye sayarak kendilerini veya bir başkasını bu boyaları renklendirmeye aynı anda başlıyorlar bu festivalin başlamasından yaklaşık 2 saat sonra yine Uçmadan da Yaşayabilirsin festivaline kaldığı yerden Holi Festivali beraberinde diğer günün ışıklarının ufukta görününceye kadar sürdürülmektedir.

Cumartesi günün ilk ışıklarının gözükmesiyle orada bulunan veya bulunmayan herkesin bir diğer ki Uçamazsan da Yaşa festivalini dört gözle beklemesiyle içimizi ısıtır.

(Visited 32 times, 1 visits today)