Uğurlu, Uğursuz

İnsanlar tarihten buyana bazı eşyaların, sayıların, hayvanların uğur getirdiğine inanırlar. Ama bence uğursuz eşya, hayvan, sayı diye bir şey yoktur, aynı zamanda uğurlu eşya, hayvan, sayı diye ’de bir şey yoktur.

Mesela, hiç çalışmadığınız, bilmediğiniz soruların olduğu bir sınava uğurlu kaleminizle girdiniz. Soruları anlamadıysanız kalem size yardımcı olamaz çünkü siz bilmiyorsunuz. Çalıştığınız bir sınava uğursuz kaleminizle bile girseniz soruları biliyorsunuz uğursuz kalem bildiğiniz soruları unutturmaz. Uğurumuzu biz kendimiz yaratırız. Sınavlara çalışarak iyi not alırız, çalışmazsak kötü not alırız.

Hayvanlar, onlar da uğursuz veya uğurlu değildir. Sokaklara atılan köpekler uğursuz olduğundan değil sahipleri ya hayvana bakamadığından ya da sahipleri kötü kalpli olduğundan sokaktadırlar.

Diğer bir örnek, on üç sayısı uğursuz sayı diyorlar. Peki ayın 13’ ünde doğanlar sizce uğursuz mudur? Bence değildir. Aynı zamanda uğurlu sayı diye de bir şey yoktur. Mesela, sizin uğurlu sayınız, dört sınavdaki seçenekler: 8, 4, 2 ve 6 siz uğurlu sayınıza güvenip dört’ ü seçerseniz belki cevap yanlıştır. Onun için bence uğurlu veya uğursuz diye bir şey yoktur.

 

(Visited 131 times, 1 visits today)