Uğursuzluk

 

Uğursuz sayınız veya uğursuz saydığınız bir şey var mı? Dünyanın neredeyse her yerine dağılan ve uğursuz kabul edilen birçok şey var aslında. Mesela “13” sayısı. Birçok kişi uğursuz olduğunu düşünüyor. Veya “666” sayısı. “Kara kedi” de. Ama gerçekten bunlar uğursuz mu?

İlk önce bunların hikayesine değinmek istiyorum. Aslında birçoğu Hıristiyanlık dinine dayanıyor. Mesela “13” sayısı. Birçok hikayesi var fakat en popülerlerinden biri ise “Son Akşam Yemeği” ile alakalı olan hikayedir. İnanca göre o gün orada 13 kişi vardır. Bir başka nedeni ise aslında Müslümanların bu sayıyı sevmesidir. İstanbul’un fethedildiği yıl olan 1453 olan yılındaki sayıların toplamının veya peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğduğu yıl olan 571 sayısındaki rakamların  toplamının 13 olmasıdır.”666” sayısının hikayesi de yine Hıristiyanlığa dayalıdır. İnançlarına göre üç adet altı yan yana gelince şeytanı çağrıştırıyor. Bunun gibi bir sürü hikaye var. Peki inanmak mantıklı mı?

Benim düşünceme göre mantıksız. Çünkü uğursuz bir şeye inanmak benim düşünceme göre bir anlam taşımıyor ki bence bazen kötü etkileri bile olabiliyor. Örnek olarak “Kara kedi”yi verebiliriz. “Kara kedi” de uğursuz sayılıyor. Sokakta “Kara kedi” görünce korkanlar, kediye tekme atanları bile var. Bir batıl inanç yüzünden bir kediye zarar veriliyor.

Özet olarak bence bu batıl inançlar biraz gereksiz ve kötü etkileri olabiliyor fakat inanıp inanmamak sizin tercihiniz.

(Visited 43 times, 1 visits today)