UKULELE


İlgili resim

BENDE İKİ UKULELE VAR:

 

UKULELE ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

Hawaii gitarı olarak da bilinir ama aslında Portekizli göçmenler Hawaii’ye getirmiştir. Portekiz’de kullanılan adı Cavaquinho’dur.

Ukulelenin anlamı Hawaii dilinde “Zıplayan Pire” dir. Okunuşu “uku-ley-le”dir. Kısaca “uke”(yûk) olarak da kullanılıyor.

Telleri G,C,E,A (sol,do,mi,la) diye sıralanır. Sesi gitardan bir oktav daha yüksek olarak akort edilir. Örneğin, gitardaki G (sol) teli G3 iken ukulele de bu tel G4 şekline çevrilir.

Ukulelenin Kısa Tarihi

19. yüzyılda Hawaii’li bir mucitin son şeklini vermesiyle bugunki adıyla; “ukulele” olarak bilinen enstrüman, Hawai’nin milli çalgısıdır. Günümüzde radyo, televizyon ve internet aracılığıyla tüm dünyada popüler hale gelen çalgı; geçmişte “ Elvis Presley, George Harrison, Harry Belafonte” gibi müzisyenler tarafından beste üretiminde sıklıkla kullanılmıştır. Aşağıdaki videoyu bu nedenle sabırla dinleyin.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=sxEuq32tI5s?feature=oembed]

Kısaca Ukulele Nedir?

Ukulele telli bir çalgıdır. Telleri plastiktir (misina), yumuşaktır. Bir elle ritm çalınırken, diğer elle akor basılarak geniş bir repertuar edinmek mümkündür. Küçük yaştaki çocuklar için elverişli bir enstrümandır, çünkü ukulele’nin  ufak gövdesi minik arkadaşlarımız tarafından çok kolay kavranır. Ukulele gitara başlamak için de mantıklı bir tercih olabilir, Ukulele zaten bir gitar türevidir.

Ukuleleyi Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Ortalama olarak iyi bir öğretici ve disiplinli çalışma ile 3- 6 ay içerisinde basit pop  şarkılarını kolaylıkla çalabilirsiniz.

Ukulelenin Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajlarından biri ukulelenin fiyatının çok uygun olmasıdır. Dolayısı ile gitarla ya da diğer enstrümanlarla kıyaslanmayacak kadar ucuz bir fiyata ukulele sahibi olabilirsiniz. Diğer bir önemli avantajı ise boyutlarıdır. Küçük ve kolay taşınabilir olan ukulelenizi her yere götürebilir, böylece her zaman pratik yapabilirsiniz.

Ukulele; telli enstrüman çalmak isteyen birisi için müthiş bir başlangıç enstrümanıdır. Parmaklarınızı acıtmaz, yormaz; aksine çalıştırır ve güçlendirir. İlgili resim

 

 

 

 

 

 

(Visited 368 times, 1 visits today)