Ülkemiz için yatırım

Dünya ekonomisinin dalgalanmalar yaşadığı bu dönemde, ülke ekonomimizin de zarar görmesi gayet olası bir durumdur. Bu nedenle ülkemiz tarafına yapılan ve ekonomik büyümemize katkı sağlayan yatırımlar ülke halkını da mutlu etmektedir. Yapılan yatırımların illaki yabancı kaynaklı olmasına gerek duyulmayıp milli kuruluşların da ülke ekonomisine katkısı beklenmektedir. Ülke ekonomimize zarar veren etkenler nedir? Bu etkenlerin başında, enflasyon oranları gelmektedir.2020 yılında enflasyon oranı %12,1 iken 2021 yılında bu rakam %30 sınırını geçmiş bulunmaktadır. Bir diğer etken ise yabancı para birimlerinin değerinin artıp TL’nin değer kaybetmesidir. Bu kurlara dolar,avro,sterlin ve dinar örnek olarak verilebilir. Yatırımlar ise ekonomimizi ayağa kaldırmamıza destek olabilir. Yatırımlar illaki çok büyük meblağalar olmak zorunda değildir, birden fazla küçük yatırım zaten bir araya gelince büyük bir miktar oluşturacaktır.

 

Bu yatırımların ülkemiz için yararları kesin olmamak ile birlikte zararları da olacaktır. Peki şirketlerin oluşabilecek zararları göze almalarının nedeni ne olabilir? Eğer yabancı bir şirket yatırımı gerçekleştiriyor ise onlar için büyük kayıplar oluşmayacaktır bunun nedeni ise, yabancı şirketlerin baz aldığı para birimlerinin gün geçtikçe değerlenmesi onların kaybını azaltacak bir etkendir. Eğer yatırımları milli şirketler gerçekleştiriyor ise maddi kayıpları yabancı şirketlere göre daha büyük olması öngörülebilir, fakat bu şirketler de TL’ye göre değerlenmekte olan para birimlerini kullanırlar ise kayıplarını en düşük seviyeye düşürmüş olacaklardır. Fakat ülke ekonomisine katkı sağlamak için yatırımlar gerçekleştiriliyor ise TL ile yapılan yatırımlar daha çok katkı sağlayacaktır. Peki yabancı şirketlerin yatırım yapması bizim için yararlı mıdır? Bir vatandaş olarak düşündüğümüz zaman bu bizim için tabi ki de kulağa iyi gelecektir çünkü bu durumda bile ülkemizin gelişimi için atılan bu adımlar bizi mutlu edecek ve bu yatırımları yapan şirketlerin mensup olduğu ülkeler ile ilişkilerimizi yakınlaştıracaktır. Tabii ki sadece vatandaş olarak değil birde o şirketin bir yöneticisi olduğunuzu düşünün. Ekonomik anlamda kötü bir dönemden geçtiğini bildiğiniz bir ülkeye yüklü bir miktarla yatırım yapar mıydınız? Bu konuda ben o kişinin yerinde olsam o ülkeye yatırımda bulunmazdım onun yerine daha kârlı bir ülkeye veya projeye katkı sağlayıp daha garanti bir yoldan paramı arttırmayı düşünürdüm. Peki ülkemizde de geliri olan projeler yok mudur? Bu soruyu kime sorsanız var der, çünkü vatandaşın hiçbir şekilde kârlı çıkamadığı bir ülkede ekonomi bitmiş demektir. Ama daha çok kazanma şansı olan projelere yatırım yapmak her zaman daha mantıklıdır fakat siz kaybetmeyi göze alıp ülkenize destek olmak istiyorsanız ise durum farklıdır.

 

Sonuç olarak, yabancı bir şirketin ülkemizde yatırım yapmasını ülkemiz için desteklemekte olup o şirketin bundan büyük bir zararla çıkacak olduğunu bildiğim takdirde bu yatırımı kesinlikle desteklemem. Çünkü bizim ülkemize destek olmak için batan bir şirket, bizim yüzümüzden, ekonomimiz yüzünden batmış olur. Bu nedenle milli şirketlerimizin ülkemiz için yatırımları olması hem bizim için hem onlar için yararlı olacaktır.

(Visited 18 times, 1 visits today)