ÜLKEMİZDE SANAT

Ülkemizde sanat çok önemsenen bir şey değildir. Gerek aileler gerek okullar bu işe çok önem vermiyor. Özellikle ailelerin amaçları çocuklarının bir üniversite okuyup bir diploması olmalarını istediği için çocukların üstünde çok baskı yapıyorlar. Bunu nasıl değiştirebileceğimizle ilgili neler yapılabilir kendi düşüncelerimden bahsedebiliriz.

İlk olarak ailelerle başlamamız gerektiğini düşünüyorum çünkü okulların herhangi bir şekilde bir ekstra yapma şaşın çok olmaz. En fazla ensturman çalmayı bilenler ve şarkı söylemeyi seven insanlardan bir koro oluşturulup böyle bir ekstra sağlanabilir. Çocuğun bu tarz bir işe yönelebilmesi için ailenin rolü çok önemli çünkü gördüğümüz üzere okullarda hiçbir şekilde bu işi öğrenmesine yardımcı olacak bir eğitim verilmiyor. Böyle bir eğitim de verilmediğinden dolayı çocuğun birtakım kurslarla veya özel derslerle kendini geliştirmesi için iyi olacaktır. Kendi başına bu kadar araştırma yapamayacağını düşündüğüm için burada ailenin büyük bir etkisi olacaktır. Maddi durum olarak durumları iyi midir kötü müdür bilemem ama eğer çocuğun cidden bu işe yönelimi varsa bence bir şekilde bir yol bulunup düşük de olsa bir imkan sağlanmalıdır. Bu gerekenler yapıldıktan sonra zaten kalan çocuğun ne kadar o işe kendini vereceğine kendini verse de ne kadar istikrarlı olacağına bakıyor. Daha deminde bahsettiğim şey olan korolar zaten bazı okullarda yapılan şeyler eğer çocuk kendi isteğiyle orayada giderse zaten ailenin yapacağı başka bir şey kalmaz. Ailenin yaptıklarından sonra bence birazcık da Çocukların gidişatına göre değişebilir. Sonuçta her çocuk aynı olmuyor istediği şeyin sonuna kadar peşinden giden var yarısında sıkılıp bırakan da var. Aynı zamanda ailenin ihtiyaçlarını karşılayıp çocuğu bırakıp gittiği durumlarda oluyor. Benim düşüncem sadece maddi bir şekilde yardım ettikten sonra kendi hallerine bırakmamalılar. O konu hakkında çocukla sohbet etmeli nerelerde zorlandığını zorlandığı yer varsa o yerde çözüm aramalılar.

Sonuç olarak bence Ülkemizde sanata çok önem verilmiyor bundan dolayı sanata yeteneği olan bir ton çocuk daha kendileri bile farkına varmadan farklı bir yola giriyor. Çözüm olarak ise daha çok ailenin ön plana çıktığı bir şekilde bu yolda devam etmeye başarabilir.Ü

(Visited 3 times, 1 visits today)