Ülkemizdeki Suç Vakaları ve Alınabilecek Önlemler

Ülkemizde her geçen gün daha fazla suç işleniyor ve bu suçların ardı arkası asla kesilmeyecek. Bunların en büyük nedeni ise insanların küçüklüklerinde nasıl yetiştiklerine bağlı. Devletin bu tarz geniş çaplı problemlere çözüm bulması bence bu dönemde imkansız gibi görünüyor. Fakat imkansız olsa da bunun tek çaresi eğitim olacaktır. İyi bir eğitim en kötü şartlarda yetişmiş, en büyük yüz kızartıcı işlere bulaşmış veya bulaşma potansiyeline sahip olan insanları bile doğru yola getirebilecek güce sahiptir. Bu tarz suç vakaları arasında büyüyen çocuklar, bu işleri nefes almak kadar doğal bir iş olarak görüp ileride her türden, her yapıdan farklı suçlara eğilimli hale gelmektedirler.

Hapishane sayılarının artması, herhangi bir şekilde bu tür suç vakalarına çözüm olmayacaktır fakat daha fazla suçlunun türememesi için atılacak en mantıklı adım, iyi bir eğitim vermek ve cezaları artırmak olacaktır. Bu tür suçları engellemek için fizik, kimya gibi derslerin artırılması yerine ahlak bilgisi dersleri eklenmelidir. Ayrıca aile ve çevre teşviki de çok önemlidir. Aslında bu tür suçlar insanların yaşadığı yerlere de uzaktan bağlı olup insanların zamanında ve mekanında eğitim görmemiş olmamalarından da kaynaklanabilir. Suç eğilimli insanların suçlara eğilimini azaltmak için alınabilecek en doğru karar eğitim sistemini değiştirmek olacaktır. Eğitim sistemini değiştirmek, insanların doğumundan ölümüne kadar hayatlarını büyük oranda etkileyecek olup suç eğilimlerini büyük oranda azaltacaktır. Eğitimin kapsadığı birçok alan vardır. Bunlardan bence en önemlisi ahlaki ve insan haklarını öğretecek bir alandır. İnsanlara 5 yaşından itibaren bunlar anlatılmalı, öğretilmelidir. Hapishane sayısını artırmakla uğraşmak ve suç oranlarının hızlı bir şekilde artmasını izlemek yerine suç işleme eğiliminde olan insanların fikirlerini değiştirmek, onların düşüncelerini farklı bir şekle sokmaktır. Ayrıca bu insanlar genellikle ihtiyaç içinde oldukları için bu tarz suçlara yönelmektedir. İhtiyaçlarını bu yollardan çözmektense yaratıcılıklarını geliştirip daha doğru ve uygun yollara başvurmaları gerekmektedir. İnsanlar birbirlerini çok büyük oranda etkilerler. Pek çok insan hırsızlık gibi kötü alışkanlıklarını çocuklukta, çocukluk arkadaşlarından kapmaktadır. Bu yüzden doğru bir şekilde arkadaş seçmek de bu sorunların çözümüne giden yolda büyük etkisi olan bir faktördür.

Sonuç olarak hapishanelerin sayısını artırıp gereksiz şeylere para harcamamalıyız. Ayrıca hapishanelere harcanan parayla birçok okul yaptırılabilir. Hapishane yerine okul sayısını artırmak çok daha doğru bir adım olacaktır. doğru eğitim alan bir insan, herhangi bir hastalığı yoksa bu tarz suçlara eğilimli olmayacaktır. İnsanların yaşam tarzlarının değişmesi rayına oturduktan sonra çok zordur. Bunu sağlamanın tek yolu eğitimden geçer. Kısacası eğitimsiz bir kişi, suç işlemeye eğilimli olacaktır. Bu da hapishane sayılarının artmasına ve doğru orantılı olarak suç oranlarının da artmasını neden olacaktır. Artan suç oranları tüm Dünya’yı geniş çaplı bir şekilde etkileyecektir.

(Visited 110 times, 1 visits today)