ÜLKENİN NÜFUS İLE İLİŞKİSİ

Merhaba ben Kuzey. Bu yazıda ülkelerin nüfuslara göre ilişkisi hakkında olacak. Bu yazıda eğer bir ülkenin nüfusu fazlaysa bu bir ülke için iyi midir? Kötü müdür veya nüfus azsa bu bir ülke için iyi midir? Kötüm müdür? İşte bunla ilgili bir yazı olacak. örneğin bir ülkenin nüfusu fazlaysa ve bu ülkenin toprakları çok darsa bu o ülke için çok kötü bir şeydir. Mesele Çin ülkesini göz önüne alalım Çin’in nüfusu yaklaşık 1 milyar 500 milyon dur. Fakat Çin ülkesinin toprakları oka dar geniş değildir aslınca Çin ülkesinin toprakları 8 milyon kilometre karedir ve bence bu sayı çok büyüktür ama böyle bir nüfus için çok küçüktür. Ama eğer Çin ülkesinde yaşayan insanlar aslında Rusya’da yaşasaydı bu dengeli olurdu çünkü Rusya’nın  toprak genişliği 17 milyon kilometre karedir bu Çin’in 2 katına eşittir.  Şimdi asıl konumuza geçelim. Eğer bir ülkenin nüfusu fazlaysa bunun hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır ilk başta olumsuz yönlerden başlayalım.

OLUMSUZ YÖNLER: ilk başta nüfus fazla olursa tüketim de oka dar fazla olur bu iyi bir şey mi? Elbette hayır çünkü daha fazla tüketmek için daha fazla üretim yapmak gerekir ve üretim öyle oka dar kolaya bir iş değildir. İkinci olumsuz olay ise çevre kirliliği nüfus ne kadar fazla ise çevre kirliliği de oka dar fazladır.

OLUMLU YÖNLER: ilk başta nüfus fazlaysa üretimde fazla olur bu da ekonomi için çok önemlidir ve o ülkenin askeri olarak çok gelişmesini sağlar

Şimdi az nüfusu olan ülkelerle ilgili bahsedelim

OLUMSUZ YÖNLER: nüfusu az olan ülkelerde üretim hiç gelişmemiştir bu yüzden ekonomi çok düşüktür ve nüfusu az olan ülkelerde askeri güç hiç gelişmemiştir.

OLUMLU YÖNLER: ilk başta nüfusu fazla olan ülkelere göre çevre kirliği çok daha azadır ve bu da iyi bir şeydir. ve böyle ülkelerde tüketim azdır.

 

(Visited 11 times, 1 visits today)