Ülkenizde terörist ister miydiniz ?

Vize, yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan bir  resmi izin belgesidir. Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır. Ayrıca e-vize yöntemi ile de başvuru yapmak mümkündür.

Öncelikle,117 ülkenin vatandaşları ya Türkiye vizesinden muaftır ya da internetten e-vize alabilirler. 83 ülke vatandaşı ise Türkiye’ye seyahatleri öncesinde Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinden vize almak zorundadır. Türkiye 11 Nisan 2014 tarihinde tamamen e-vize ile varış programına geçmiştir. Bu ülkemiz adına büyük bir gelişmedir diğer türlü insanlar konsolosluk veya büyükelçiliklerin önünde sıra olmak zorunda kalıyorlardı ve bu hem bekleyenler  hem de büyükelçilikler için yorucu bir prosedür olmaktaydı .Türk vatandaşları, toplam 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilmektedirler. 147 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize vermektedir.

Hiç kimse ülkesinde tehlikeli, çevreye zarar veren ya da eğitimsiz insan istemez. Bunun başlıca sebebi ülkenin milli güvenliğinin tehdit altına girmesidir . Millî güvenlik, ulus milletin, vatan topraklarının, millî kurumlar, değerler ve çıkarların tüm askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik imkânlar kullanılarak iç ve dış tehditlerden korunumunu ifade eden genel bir topyekûn savunma ve tehdit önleme kavramıdır. Devlet hiç bir vatandaşının zarar görmesini istemeyeceğinden dolayı ülkesine giren herkesten vize istemektedir , çünkü bazı insanlar var  devletin mallarına ya da insanlara zarar vermek amacıyla ülkeye giriyor olabilir ve biz bu tür insanlara terörist diyoruz hiç bir bağımsız devlet ülkesine zarar vermek isteyen birini ülkeye almak istemez.

Benim görüşüm ise, vizenin gerekli olduğu yönündedir. Siz bir gece sokakta yürürken rahat rahat yürümeyi mi tercih edersiniz yoksa tedirgin tedirgin her an her şey olabilecek gibi davranmayı mı tercih edersiniz? Aynı zamanda hiç bir devlet ülkesinde okumamış cahil bir insan istemez çünkü hem pek işe yaramazlar hem de iş sahibi olmadıklarından dolayı doğal olarak paraları da olmadığından hırsızlık ve dilencilik gibi insanları rahatsız eden davranışlarda bulunabilirler. Bunun tam tersini ise devlet destekler, okumak amacıyla ülkeye giriş yapmak isteyen insanlara belli bir miktar para ile destekler bazı ülkeler çünkü okumuş insanın bir ülkeye katkıları çok fazladır. Okumuş insanın ülkeye en önemli faydası ise ülkenin gelişiminde katkıda bulunmasıdır. Alınan eğitimle insanlar sadece bilgi öğrenmemekte, aynı zamanda küresel dünyada kendi ekonomik koşullarını oluştururlar, üretken bireylerin ürettikleri yeni bilgi, teknoloji, ürün veya toplumsal davranışlarda kullanılmaya yeni değer yargıları arttıkça ekonomik kalkınma hızlanmaktadır.

Yani özetlemek gerekirse, vatandaşların güvenliği, rahatlığı ve ülkenin ekonomik kalkınması ve gelişimi için vize bir zorunluluktur.

 

(Visited 3 times, 1 visits today)