Umut Dolu Yarınlara

“Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler”

Umut dolu bu dizeler çok değerli şairlerimizden biri olan Nazım Hikmet’e ait. En zamansız şiirlerinden biri olsa gerek. Çünkü her okuduğumda farklı bir hevesle doluyor içim. En zor, karanlık zamanların sonunda bile bir ışık olduğunu hatırlıyorum. İnsanın dişini biraz sıktığında istediği yere eninde sonunda vardığı gerçeği geliyor aklıma bu dizeleri okuduğumda.

Global olarak birtakım zorlu günlerden geçiyoruz. Bu durumun elbette ki bir sonu gelecek. Önemli olan insanın içindeki umut fidanlarını her zaman yeşertmesi, her zaman başını dik tutması ve ümitsizliğe kapılmaması. Çünkü ben inanıyorum ki birlik olduğumuzda yenemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Çünkü insanın insandan başka dostu yok bu dünyada, her ne kadar akla türlü varlıklar gelse de.

Bu olaylar yaşanmadan önce herkesin birtakım yakın gelecek için planları, hayalleri vardı. Hiçbir şey için geç değil. Hala o hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Belki zaman bu planlarımızı elimizde olmayan sebeplerden dolayı biraz öteleyebilir fakat o gün mutlaka gelecek. O düşlediğimiz güzel günler gelecek  ve biz o günleri doyasıya yaşayacağız şairin de dediği gibi.

“Motorları maviliklere süreceğiz.” diyor özgür ruhlu şairimiz Nazım Hikmet. Ona göre özgürlüğün, kaçışın bir yolu olarak yorumlanabilir bu dize. Ona göre güzel bir günün başlangıcı olabilir bu. Aslında çoğu insan için durum aşağı yukarı aynıdır. İnsan kafasını yere koyduğunda, gökyüzüne baktığında derin düşüncelere dalar. Kendini semanın maviliğine ve bulutların güneşle yaptığı o eşsiz dansa kaptırır. En azından ben gökyüzüne baktığımda böyle hissediyorum. Ne kadar uçsuz ve bucaksız olduğuna aklım ermiyor. Sanki dünyadaki bütün kötülüklerin sonunda parlayarak bize her şeyin sonunda bir güneş açabileceğini anımsatıyor.

Şairimizin yaşadığı zorlu hayatı göz önünde bulundurursak bu dizeleri söylemesi kaçınılmaz. Eğer Nazım Hikmet’in biyografisine biraz göz atacak olursanız ne kadar güçlü bir adam olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz. Karşılaştığı zorluklar karşında yılmadan, pes etmeden devam etmiş yaşantısına. Tabii bu zorlukların bazılarını devlet mensuplarıyla arasındaki musibetlerden dolayı yaşadığını da belirtmek lazım. Her ne olursa olsun birçok olaya şahit olmuş ve başından türlü maceralar geçmiş olan şairimiz hiçbir zaman hayata karşı ümidini yitirmemiş. Hayatı hep doyasıya yaşamış. Hayatının farklı dönemlerinde yazdığı şiirlerde hep hayatı dolu dolu yaşamaya verdiği önemin altını çizmiş.

Nazım’ın da dediği gibi “Güneşli günler göreceğiz.” Bu günleri hep birlikte atlatacağız. Dünya için zorlu ve yıpratıcı bir süreç olabilir fakat bu süreç sonsuza dek sürmeyecek. Tek yapmamız gereken biraz daha dayanmak. Güçlü ve umut dolu olmalıyız. Bunu her insan başarabilir. Eflatun’un buna dair bir sözü var “Bütün yıldızlar sönse ve her şey kararsa, insanın ruhunda tek bir yıldız parlamaya devam eder, bu ümit yıldızıdır.” Bizi yaşatan yıldızımıza sahip çıkalım, güneşli günleri hep birlikte görelim.

(Visited 214 times, 1 visits today)