Umutsuzluğun Umudu

Dünya adına iyiliklerin yapıldığı, kutup ayılarının denizde boğulup ölmediği, ozon tabakasının kıldan ince hale gelmediği, kış mevsiminde kar yağdığı, yaz mevsiminde güneşin güldüğü, insanların aktivist olup yerküreyi kirletmediği, hayvanların soyunun tükenmediği, insan kavramının insanlıkla ilgili olduğu bir dünyada yaşamak isterdim. Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Kadınların sokakta arkalarına dönüp bakmadan yürüyebildiği, Her on kadından dördünün dövülmediği, kadınların alt bir sınıf olmadığı, kadınların da çalışabildiği, kadınların da yaşama hakkı olduğu, istediklerini yapıp istemediklerini yapmadığı, kadın cinayetinin olmadığı, kadınların cinsel istismara uğramadığı bir evrende yaşamak isterdim. Gerçekleşmez belki ama dilemeye fazlasıyla değer.

Öyle bir dünya olmasını isterdim ki herkesin eğitime ulaşabildiği, okuma yazma bilmeyen insanların kalmadığı, herksin kitap okuduğu, mesleği olmayan insanın olmadığı, karnı aç yatanların karnı tok yattığı, gece üşüyenlerin sıcak bir yatağı olduğu, kitap almaya parası yetmeyenlerin yettiği, herkesin duygularını paylaşabildiği bir dünya isterdim.Gerçekleşmez belki ama dilemeye değer.

Hayvanların uyuyabildiği bir kulübesi olduğu, her uyandıklarında önlerinde bir kapta su bir kapta mama olduğu, adına avcılık denip hayatlarına gasp edilmediği, bayram diye kaynar suya atılmadıkları, bakamadıktan sonra sokağa atılmadığı, gecenin soğuğunda donmadıkları, yoldan geçenlerin tekme atmadığı, çocukların stres attığı alet olmadığı bir kainatta yaşamak isterdim. Belki gerçekleşmez ama dilemeye kesinlikle değer.

İnsanların köle olmadığı, her türlü eşyasının çalınmadığı, eziyetin hiç var olmadığı, kötülüğün oluşmadığı, sömürge kavramının doğmadığı,  kıdem ve rütbenin olmadığı, patronun çalışanı dövmediği, sosyal hayata önem verildiği, herkesin elektriğe ulaşabildiği, kimsenin ölmediği kimsenin öldürülmediği bir dünyada yaşamak isterdim. Belki gerçekleşmez ama dilemeye değer.

Zorbalığı sorduğumda “o ne?” cevabını aldığım, boyu kısa diye cüce, boyu uzun diye sırık denmeyen, kilolu diye dalga geçilmeyen, zayıf diye kemik torbası olmayan, herkesin eşit olduğu, insan, çocuk , kişilik farkının olmadığı, yaşı küçük diye parası alınmayan, konuşma zorluğu var diye dışlanmayan bir zamanda yaşamak isterdim.Belki gerçekleşmez ama dilemeye değer.

Paranın esiri altında olunmadığı, para için can kaybı yaşanmadığı, kumar döngüsünün yasal olmadığı, meslek ayrımının olmadığı, zaman ifadesinin olmadığı, küfrün olmadığı,silahın olmadığı,kötülüğün olduğu ama yapılmadığı saygının ön planda tutulduğu, büyük küçüğün yardımlaştığı, akrabalık ilişkilerinin zayıf değilde sıkı iplerle birbirine bağlı olduğu, insanların insan olduğu, cinsiyetlerin olmadığı bir dünyada o kadar çok yaşamak dilerdim ki sözlerle ifade edilmesi mümkün değil. Belki gerçekleşmez ama  dilemeye, ummaya, istemeye, arzu etmeye, kesinlikle değer ve değecektir.

 

 

 

 

 

(Visited 96 times, 1 visits today)