Üniforma Zorunluluğu

Okul gençlik çağımızın çoğunun geçtiği yer, öyle değil mi? Sabah 9’dan akşam 4’e kadar gerek zihinsel gerek fiziksel bir yorgunluk içinde olduğumuz, itinayla çalışıp, anlama kapasitemiz asgari ölçüdeyken az miktarda da olsa enerjiye hasret kaldığımız önemli bir kurum. Fakat okulda günlerimiz böyle geçerken olabildiğince rahat bir şekilde eğitimimizi görmek bizim de hakkımız değil mi?

İstesek de istemesek de giymek zorunda olduğumuz bir üniforma gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz okul sabahları. Zaten tek isteğimiz birkaç dakika daha fazla uyumakken, bu üniformalarla tekrar yüzleşmek güne harika başlamamamız için bir sebep haline gelmiyor mu? Kendi adıma konuşmam gerekirse, ki hayatımda giysileri ve güzel giyinmeyi ön planda tutan biri asla değilim, tabii ki de pantolon yerine rahat bir eşofman giymek işime gelir. Fakat üniformalara karşı olan soğukluğum kesinlikle güzel olmamaları ya da şık durmamalar değil,aksine ideal rahatlıkta olmayışları, ki kişiden kişiye değişen bir yargı aslında bu.

Tabii, okullardaki bu üniforma zorunluluğunu da anlamak gerek. Sonuçta üniformanın zorunlu olmaması, okullarda belli bir kesim giyimine gereksiz bir özen göstermesine, bu da haliyle insanlara eğitim kurumuna mı alışveriş merkezine mi geldiklerini sorgulamasını gerektirir. Dolayısıyla bu kesimler, tek sorunları yarın ne giyeceğini bilemeyen insanlardan oluşur. Tabii ki, bunun iyi ya da kötü olması size kalmış. Burada insanların iyi giyinme arzularına da lafım elbette ki olamaz. Sadece okula geldiğimiz gerçeğini hatırlamamız gerek, serbest kıyafet ise belirttiğim duruma neden olabilir.

Ayrıca okullar aynı gelir seviyesine sahip ailelerin çocuklarının okuduğu bir yer değil. Yani her öğrenci, istediği bir kıyafeti alabilme ayrıcalığında olmuyor maalesef ki. Bu durumda bazı öğrenciler en kaliteli kıyafetleri giyerken bazılarının tek tük giysiler giymesi eşitsizlikle yüzleştirir herkesi. O öğrenciler de istemez mi en güzel, en kaliteli kıyafetleri giymeyi? Bu da bir neden üniformanın zorunluluğu için çünkü okulda herkesin giymesi gereken zorunlu bir kıyafetin olması, gelirlerden dolayı oluşan bu nedensiz kıyafet tartışmasına da son verir.

Tabii bunlar mantıklı sebepler, fakat bir de biz öğrencilerin fikirleri var. Zorunlu olmasından mı, rahat olmamasından mı bilmem ama üniformanın bizlerce sevilme düzeyini biliyorsunuz sanırım. Açıkçası serbest kıyafet giymek daha rahat etme olanağı sağlar bize. Fakat üniformanın zorunluluk sebepleri de isteğimizi sonuçsuz bırakıyor. Ne yapılmalı ki o zaman? Biz de günümüzün bir çoğunu geçirdiğimiz okulumuzda rahat etmek istiyoruz.

Bence yapılması gereken kıyafet zorunluluğuna sıkı kurallar koymamak. Yani rengi aynı olduğu sürece kendi temin ettiğimiz giysileri giyebilmeliyiz. Ayrıca okullar, öğrencilerin daha rahat edebileceği giysiler çıkarmalı çünkü rahat olmayan bir pantalonla okula gelmek kimin için mutluluk nedeni olur?

Yani demek istediğim, üniformaların okulu temsil ediyor olması ve bir zorunluluğu bulunması, bu giysilerin az çeşitte ve rahatsız olacağı anlamına gelmemekle birlikte kıyafet firmalarının çıkardıkları ürünlerin öğrenciler için de sevilmesi, bizler için de bir artı olur.

 

 

 

(Visited 389 times, 1 visits today)