UNUTAMAMAK MI YORULAMAMAK MI?

Unutamamanın ve yorulamamanın iyi ve kötü tarafları var ama ben unutamamayı tercih ederdim.

İlk olarak unutamamanın kötü yönlerine bakalım. 1)Bir insan hiçbir şeyi unutamazsa hayatında olan tüm kötü olayları da hatırlar. Mesela bir çocuk olduğunu düşün bir gün yolda yürürken birisinin kötü bir şey yaptığın görüyoruz ama bu durum hakkında hiçbir şey yapmıyorsun. O zamanda 4 yaşında olsan bile sonsuza kadar o hatırayı hatırlayacaksın. Veya bir korku filmi izlediğin düşün. Aradan 40 yıl geçse bile o filmi asla unutamazsın. 2) Normal bir insan yeni bir şey öğrendiğinde bir ay sonra öğrendiklerinin yaklaşık %96 unutur. Bu yüzden normal bir insan Alzheimer gibi bir hastalık kapmadığı sürece bu insanın beyini yaklaşık 300 yıl sonra tamamen dolu olur yani yeni bilgi elde edemez, ama bir insan hiçbir şeyi unutamazsa bu olay çok daha erken gerçekleşir. Bu yüzden gelecekte eğer bir insan 200 yıl yaşamayı becerirse ve beynine bir şekilde ekstra hafıza eklemeyi bulamazsa bu iki yüz yılın bir kısmını hiç konuşamadan ve doğru düzgün düşünemeyerek geçirir.

Yorulmamanın bulabildiğim belli bir kötü yanı yok ama çok gerekli bir özellik değil. Yine de bazı kötü yanları olabilir. Mesela bir insan yorulamazsa uyuyamaz ve bu yüzden teorik olarak belli bir süre sonra ot a dönüşür. Ama tahmin ediyorum yorulamazsam bile bir şekilde uyuma yöntemi bula bilirim bu yüzden bunu göze almaya cam. Ayrıca gerçek hayatta bile insanların hiç yorulmaması gözetlenmiştir mesela Randy Gardner isimli bir insan 1964 yılında 17 yaşındayken 11 gün uyumamayı becerdi. Ama yorulamamak demek her zaman uyumamak demek değil. Mesela ultra maraton olan isimli bir yarışma var. Bu yarışmada insanlar 250 KM koşmaya çalışıyor. Veya ironman isimli bir yarışma var. Bu yarışmada üç farklı maratonu (yüzme, koşma ve bisiklet sürme) birleştirerek bir tane kocaman maraton yaratılıyor. Bu maratonu bitiren en yaşlı insan 85 yaşında iken maratonu tamamladı. Tabi birkaç insan bunları göze alarak insanlar yorulmaması için bazı şeyler yaratılar. Bu markalardan en ünlüleri red bull, monster ve 5 hour energy. Bu üç marka insanın enerjisini artıran içecek keşfettiler ve bunun sayesinde bu markaları bulan adamlar milyarder oldular.

Sonuç olarak yorulamamak unutamamak kadar etkili bir özellik değil ama unutamamaktan daha riskli bir özellik değil. Buna rağmen ben riski alıp unutamamağı tercih ederim.

(Visited 34 times, 1 visits today)