Unutamayacağınız Bir Yolculuk: Journey

 Oyunlar sanat mıdır? Bazı oyunlar bu soruya evet cevabını vermemizi sağlar ve Journey kesinlikle bunlardan biri! Söylenecek bir çok şey olabilir, çünkü tam olarak bir hikayesi yok.

Oyunumuz ıssız bir çölde başlıyor. Oyun boyunca adını bilmediğimiz, kırmızı giysileri olan, insana benzemeyen ve ağzından tek bir kelime bile çıkmayan bir gezgini kontrol ediyoruz. Çölde sağa sola doğru yürürken etrafta uçuşan halı benzeri şeyler karşımıza çıkıyor. Bunlar bir süre için uçma gücü verebiliyor ama ilk uçtuğumuzda 3 saniyeden fazla uçamadığımızdan bize pek bir faydası olmuyor. Aşama aşama bazı bulmacaları çözerek devam etmek oyuna zevk katıyor. Biraz düşünmeyi gerektiriyor kısaca… Görseller ise muhteşem. Journey şüphesiz hayatımda gördüğüm  en iyi grafiklere sahip oyunlardan biri. Tabi bu da ona ayrı bir zevk katıyor.


journey game ile ilgili görsel sonucu

Gelelim hikayesine. “Burada ne yapıyoruz? Biz kimiz?” bile diyemeden çölün ortamına adapte olup yola koyuluyorsunuz. Hikayesi tam olarak sözlü bir biçimde anlatılmadığı için az sonra anlatacaklarım tamamen benim çıkarımlarım:

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde adını bilmediğimiz bir gezgin varmış. Bu gezgin uzaklardaki bir dağa gitmeye çalışırmış. Çölde etrafta gezinirken yerde dikili taşlara rastlamış. Anlam verememiş ilk önce bu taşlara. Daha sonra havada uçan halı benzeri yaratıklarla karşılaşmış. Bu yaratıklar ona dostça davranmış ve yol göstermişler. Gezginimiz yol sırasında duvara kazınmış hiyeroglif benzeri şeylerle karşılaşmış ve bu yazılar sayesinde daha önceden karşılaştığı dikili taşların neler olduğunu anlamış. Bunlar mezar taşlarıymış. Eski bir medeniyetten kalan mezar taşları. Bu sırada karşısına çıkıp ona neler olup bittiğini anlatan biri varmış. Meditasyon yoluyla gezgine hiyeroglif benzeri duvar yazılarını gösteriyormuş. Bu sayede gezginimiz bir savaş çıktığını, birçok canlının gezegen üzerinden silindiğini, kendisinin de bu gezegen üzerindeki barışı getirecek seçilmiş kişi olduğunu anlamış.

journey game ile ilgili görsel sonucu

 Oyunun  devamından bahsetmeyeceğim. Sadece şunu söylemeliyim ki, bu oyun size bazı şeyler anlatmaya çalışıyor. Hayat başlangıcı ve sonu olan bir yolculuktur. Önemli olan onu nasıl yaşadığınızdır. Bazen yalpalasanız da her inişin bir çıkışı olduğu gibi sonuna kadar pes etmemelisiniz ve tadını çıkarmalısınız.

(Visited 246 times, 1 visits today)