Unutmamak veya Yorulmamak ?

Hiç unutmamayı mı tercih edersiniz yoksa hiç yorulmamayı mı? Aslında çok güzel bir soru. Ve bu sorunun insandan insana uğraşlarına göre değişebileceğini düşünüyorum ama benim için bu sorunun tek bir cevabı var: Unutmamak.

Benim tercihim her zaman unutmamak olurdu çünkü yorulmama yeteneğinin benim için çok faydası olacağını düşünmüyorum. Ama önce benim fikirlerime geçmeden önce birinin neden unutmamak veya yorulmamayı seçeceğini bulmamız gerek. Önce unutmamak ile başlayalım.

Bir insan unutmamayı tercih ediyorsa eğer, hayatta öğrendiği ve gördüğü şeylere gerçekten önem veriyordur ve bunları unutmak istemez. Bu insanlar unutmamanın yorulmamaktan daha değerli ve daha özel bir yetenek olarak düşünür. Ayrıca bunlar dışında daha küçük sebepleri de olabilir, yani benim gibi. Ama buna geçmeden önce bir de yorulmamayı tercih edenlere bakalım.

Eğer bir insan yorulmamayı tercih ediyorsa, sportif bir insan olabilir. Böyle insanlar hayatlarında sporu çok sevdikleri için hiç yorulmak istemezler. Fakat, bence bu sorunun asıl amacı hayattan yorulmamak. Yani hayattaki zorluklardan, sorumluluklarından yorulmamaktan bahsediyorum. Bazı insanlar hayatlarında yaşadığı zorluklardan bir zaman yorulup bıkacağını düşünür-ki gayet normaldir ve ben de bazen böyle düşünürüm- ve bu yüzden hayatında hiç yorulmamayı seçer. Genel olarak yorulmamayı seçenlerin nedenlerinin böyle olduğunu düşünüyorum.

Şimdi, benim neden unutmamayı tercih ettiğime gelirsek:

Bu konuda belli sebeplerim var ve başında gördüklerimi unutmamak geliyor. Dünyadaki güzellikleri görmek ve bunları unutmamak çok iyi bir özellik bence. Herhangi bir şekilde gördüğünüz mükemmel şeyleri hiçbir zaman unutmamak, ayrıca insanların ve aynı zamanda benim de çok işime yarardı. Küçük sebeplere gelirsek ise, okulda öğrendiğim şeyleri hiç unutmamak iyi olurdu, hiçbir zaman ders çalışmak zorunda kalmazdım. Bu sayede bütün sınavlarda çok iyi, bütün ödevlerimi tamamen doğru yapardım. Bir diğer artısı ve benim çok karşılaştığım bir durum ise sorumluluklarını unutmamanı sağlaması. Örnek verecek olursam bazen ödevlerimi unuturum, bazen ödevimi yaparım ama internete yüklemeyi unuturum ya da annem evden çıkarken anahtarı almamı söyler ama anahtarları almayı unuturum. Diğer bir neden ise, yaşadığım anıları unutmamak. Bazen çok güzel bir anı yaşarız ama bunu yıllar sonra unutup unutmayacağımız belli değildir, o anıyı unutmamak istersiniz. Bu yüzden güzel bir an yaşadığımda onu hiçbir zaman unutmamak isterdim.

Sonuç olarak unutmamayı seçmemin ana nedenleri bu şekilde. Gerçekten etrafımda olanlara dikkat etmeyi seviyorum ve bunları unutmamak istiyorum. Yorulmamak ise her ne kadar çekici gelse de unutmamanın daha ayrı bir güzelliği var bence.

(Visited 40 times, 1 visits today)