UNUTULMAK

Soğuk… Soğuk tam içime işlemişti. Sanki ilkbaharda değildik de kış aylarının en soğuk zamanlarıydı. Belki de bana öyle geliyordu ya da böyle hissetmemin nedeni üç yıl önce başımdan geçen bir olaydı…

Haziran ayının başlarında, havayı daha o kadar bunaltıcı sıcakların kaplamadığı zamanlardı. Dört nesildir devam eden teknoloji şirketinin başındaydım ve imzalamam gereken çok önemli bir sözleşme için toplantıya hazırlanıyordum. Bu toplantı ve sözleşme şirket , özellikle de benim için çok önemliydi. Bu projeyle birlikte Türkiye’de çığır açacak bir yenilik meydana gelebilirdi.

Proje daha çok sağlık alanında bir çok hastalığın tedavisinin bulunmasının yanı sıra tekstil, ulaşım, spor gibi alanlarda da çığır açabilecekti. Mesela bir satranç turnuvasında oyuncuların yaşadıkları yerden ayrılmaları gerekmeyecekti sesle hamle yapabileceklerdi. Ya da sağlık alanında en ufak bir rahatsızlıkta tahlil yaptırmak için hastanelerde uzun süre sıra beklemelerine gerek kalmayacak, bu portatif makine hasta olan kişinin vücut analizini yapabilecek, teşhisi koyabilecek, en yakın hastaneyi belirleyip en yakın tarihte randevu alabilecekti.

Fakat sözleşmeyi imzalamadan kısa bir süre önce şirkette çıkan büyük bir yangınla birlikte gelecekte yürürlüğe girecek, geçmişte uygulanmış ve hala üzerinde çalışılan bütün projeler ortadan yok olmuştu. Bu yangının kendiliğinden çıkmadığı çok belliydi. Her şey bitmişti. Bütün bir yılın planı bu proje üstüne kuruluydu. Bir süredir zengin olmanın verdiği bir gazla paramın çoğunu arabalara, gemilere, evlere yatırmış; hiç para biriktirmemiştim. Zamanla arabalar, evler, tekneler elimden gitmiş arkadaşlarımsa bana sırt çevirmişlerdi. İşte o zaman anladım cebinde para varken sadece sen kim olduğunu unutursun, cebinde paran olmadığında ise bütün dünya senin kim olduğunu unutur. İşte bana olan şey de tam da bu. Unutulmak…

Birden yağmur çiselemeye başlamış olacak ki yüzümde bir ıslaklık hissettim. Aslında o ıslaklık yağmur değildi köpeğimin beni uyandırma şekliydi. Korku içinde uyansam da bir şirket sahibi olmak güzeldi. Ve bunu başarabilmek için kalktım, hazırlandım ve üniversiteye gittim. Artık insanların çıkarcı yanlarını görmem çok yakındı. Sanki o rüyada geleceğe gitmiştim ama artık bu hayallerimi gerçekleştirirken çok daha dikkatli olacaktım. Bir rüyaya göre mi hayatını şekillendireceksin demeyin. Sanki bilinçaltımdaki korkuların sonucuydu o rüya. Her şeyi anlatmıştı bana artık para biriktirmem gerektiğinin farkındaydım.

 

İŞ ile ilgili görsel sonucu

(Visited 125 times, 1 visits today)