Unutursan Kaybedersin

Geçmişimizde birçok anı ve kişiler biriktirmişizdir. Bu anıları ve kişileri biriktirirken bize mutluluk veren içimizi ısıtan ve tekrardan yaşamak isteyeceğimiz anılarımız varken, birde düşünmek bile istemediğimiz aklımıza gelince içimize bir ürperti ve soğukluk veren anılarımız vardır. Bunlar bizlerin geçmişini yansıtan en büyük etkenlerdir. Kişiler de bir hayli geçmişimizi etkilemekten kaçınmaz, hatta anılarımızı şekillendiren onlardır. Peki bu anılarımız yani geçmişimiz, geleceğimizi etkiler mi?

“Geride bıraktıkların ileriye gitmeni engelleyecek. Unutma ileri gidebilmen için arkandakileri unutman gerek” diyen Adam Fawer mı? yoksa “Geçmişi hatırlamayanların yazgılarında geçmişi tekrar etmek vardır” diyen George Santanya’ya mı hak veriyorsunuz? bunu düşünmeme bile gerek yok tabi ki de  George Santanya haklı. Geçmişimiz bizim gerçeklerimizdir. Onlarla yüzleşmeden ilerlemek dünyada düz bir noktadan yürüseniz de eninde sonunda aynı yere gelmek gibidir. Geçmişimizi kabullenmeden hayatı kabullenmeye kalkarsak aynı geçmişi sanki tekrar tuşuna basmış gibi tekrardan hayatınızın her köşesinde onunla karşılaşırsınız. Bir nevi  bir döngünün içinde kaybolursunuz .O döngü sizi geçmişten daha çok yıpratır. İnsanın kendisine yaptığı kötülüğü başka kimse yapamaz. Dünyanın şimdiki zamandan ibaret olduğunu sanırlar, geçmişin yıpranmışlığını yok sayıp gelecekteki döngülerine devam etmeyi kabullenirler. Bunu kendinize yapmayın geçmişle yüzleşin, geçmişten ders çıkartın ve kendi gerçeklerinizden vazgeçmeyin. Hayatın kanunu budur, kendi gerçeğinde yaşamak. Geçmişte sadece pişman olduğun anılar yoktur. Onlar kadar iyi ki yapmışım hayatımın en iyi kararı diyebileceğin şeylerde vardır.  Geçmişimizde yaşadıklarımız neden önemlidir. Örneğin geçmişindeki yaşamış olduğumuz hataları okul gibi algılayıp bu hatalardan ders çıkarmalısınız. Ne kadar çok yaşanmışlıklardan ders çıkartırsak gelecek için daha sağlam bir temel atmış olursunuz. Geçmişimizle geleceğimiz arasında ki uçurumu kaldırın ki hayatta sana bir gelecek versin. Hata yapmak kötü bir şey değildir hatta hata yapmak iyi bir şeydir tabi sen bunu iyiye çevirmek istersen. Hatalardan ders çıkartıp onu bir daha tekrar etmemek için çabalarsan her zaman mutlu sonla hayattı tamamlarsın yani geçmişindeki hatalardan ders çıkartarak. Unutma hayatın gerçeği hatalardır.

Şimdiki geçmiş zamanda yıllar                                                                                                                                                                                                        Sonuç olarak hayattaki sarmaşıklardan kurtulman için o sarmaşıkları okşaman gerek. Hayat hata yapmak demektir. Hata yapmamış insan hiç yaşamamış demektir. Yani kendini ve geçmişini kabullenip hatalarınla yüzleşip yoluna devam etmelisin. O yolu sen çizdin o yol sana ait hatalarınla ,doğrularınla ,gerçeklerinle o yol senin. Unutma, unutmak her zaman bir çözüm yolu değildir. Bazen hatırlamak gelecekteki hatalarını azaltmak demektir.

(Visited 138 times, 1 visits today)