Urfa’nın Güzelliği

Sokakları buram buram tarih kokan, isotu ve ciğeri meşur olan, Balıklı Göl’ü olan güzel Urfam… Urfa’nın gezilecek bir yer olduğunu tavsiye ederim. Şimdi gezip gördüğüm kadarıyla size anlatacağım.

Öncelikle size Urfa’nın simgesi olan Balıklı Göl’ ünü anlatacağım: Nemrut adında bir kral bir rüya görür ve bu rüyayı yorumlatmış.Yorumcular şunu söylemiş:”Kralım bir peygamber gelecek. Sizi tahtınızdan indirecek. Hemen tedbir almalısınız” demişler. O yıl doğan çocukların hepsini öldürtmüş. O sıarada Hz İbrahim doğmak üzereymiş. Annesi çocuğa bir zarar gelmemesi için bir mağraya saklanmış. Hz İbrahim’e peygamberlik gelince insanları uyarmaya başlamış. Hz İbrahim yakalanınca Nemrut ona putlara inanmasını söylemiş .Hz İbrahim bunu reddedince, Nemrut onu cezalandırmaya karar vermiş. Onu ateşe atmışlar. Tanrının emriyle ateş suya, dallar balığa dönüşmüş. Gezmenizi tavsiye edeceğim. Bir diğer yeri de Urfa Kalesi’ dir. Urfa Kalesi’ nin çok tarihi bir yer olduğu biliniyor.

Gezilmesi gereken daha bir çok yeri vardır. Fakat benim gezebildiğim yerler bu kadarla sınırlı… Bir daha bu şehre geldiğimde, Ulu Cami’ yi, Harran’ı, Göbekli Tepe! yi Bedesten’ i de gezip görmek isterim. Peygamberler şehri olarak bilinen Urfa’yı tekrar gezebilmek için sabırsızlanıyorum. Tarihle iç içe bir başka şehirde görüşmek dileğiyle…☺

Kaynaklar:

  1. Görsel, Google görsellerden alınmıştır.
(Visited 135 times, 1 visits today)