Üstün Görme Yeteneği

Dünya’da ilk çağlardan beri insanların arasında hep bir yarış vardır. Aralarında yarışmaktan ellerindeki fırsatları göremezler çünkü onlar için her  her ne olursa olsun ellerinde ne varsa onun bir üstü her zaman daha iyidir. Çoğu bilim insanı bu hissin içgüdüsel olduğunu söylese de bence değil. Evet, ilk çağlarda belki de insanlar bunu farkında olmadan yapıyordu çünkü o zaman üretmek diye bir şey olmadığından avını ilk kapan kazanıyordu.

 

Şimdi 21. yüzyıldayız ve elimizde birçok fırsat var. Fakat insanların gözünü o kadar hırs bürümüş ki sanki hepsi bir labirentteler ve sadece tek bir çıkış yolu varmış gibi davranıyorlar ve buradan da anlaşılacağı gibi aslında kendi hayatlarını kendileri zorlaştırıyorlar diyebiliriz. Kendilerini Kaf Dağı’ nın doruğunda görürken diğer insanları yerin yedi kat altına sokuyorlar tabiri caizse. Tabii ki tüm insanlar için aynı şey geçerli değil ama son günlerde etrafıma baktığımda o kadar çok bu olaya şahit oldum ki o yüzden böyle bir genelleme yapmam gerektiğini düşündüm. Evet, Bülbülü Öldürmek kitabında da dendiği gibi yalnızca bir insan türü var ama hepsinin karakterleri ve yapısı kendine has ve özel. Belki de bu yüzden çekememezlik ve en iyi olma isteği.

 

Herkes birbirinden farklı olunca belki de insanlar kendinde olmasını istediği özelliği başkasında gördüğü zaman kendisinin en iyi olması gerektiğini düşündüğü için öbür insanları küçümsüyor ve aşağılıyor. Ve en kötüsü de şu genellikle aşağılanan insan karşı tarafın söylediklerinin gerçek olduğunu düşünüyor ve pes ediyor. Bu şekille de farkında olmasa da karşı tarafın kibrini beslemiş oluyor aslında. Ve karşı herkesin kendisine boyun eğdiğini zannediyor. Şu an birlik olup Dünya’yı kurtarmak için bir şeyler yapmamız gerekirken ülkeler arasında bile rekabet havası oluyor. Bence er ya da geç insanlar bir şekilde hata yaptıkları ve birbirlerine destek olmaları gerektiğini anlayacaklar ama umarım çok geç olmaz. Çünkü bu şekilde insanlar kendileri için iyi ve yararlı olanı yapmak yerine kendine bir yararı dokunmasa bile sırf diğer insanları geçmek ve birinci olabilmek için onların yaptığını yapmayı tercih edip günlerce onları geçmek için uğraşıyorlar. Sanki bir koşu yarışındalar ve hakem hile yapmalarına izin veriyor gibi davranıyorlar. Bu davranış bencilliğe bile giriyor aslında. Şöyle ki insanlar sırf diğer insanlar tarafından pohpohlanmak ve övünülmek için yapıyorlar bunu. Lütfen artık kimsenin her zaman en iyi ve en başarılı olamayacağını kabullenip kendi çıkarlarımız için yaşamak yerine dünyayı daha iyi bir yere getirmeye çalışalım.

(Visited 46 times, 1 visits today)