Uzaktan Eğitim

Sizce uzaktan eğitim süreci önümüzdeki zamanlarda da devam etmeli mi? Eğer ki devam ederse süreç nasıl olur? Bu soruların cevabını verebilmek için önce uzaktan eğitimin iyi ve kötü yanlarının neler olduğunu incelemeliyiz. Uzaktan eğitimin birçok iyi ve kötü yanı var. İlk olarak iyi yanları neler, onları konuşalım.

Uzaktan, yani teknolojik olarak eğitilen öğrenciler istedikleri zaman istedikleri konuyu öğretmenlerinin yüklediği videoları izleyerek hemen öğrenebiliyorlar. Eğer ki bir konu hakkında tereddütleri varsa veya o konuyu tam olarak anlamamışsa videoyu tekrar izleyebiliyor veya videoyu durdurarak istediği zaman tekrar başlatabiliyor. Kendi kendine öğrenme konusunda kendini geliştirebiliyor. Ve bunlara ek olarak istediği zaman internetten istediği konu ile ilgili sınırsız bilgiye istedikleri zaman ulaşabiliyor.

Söylediğim bütün bu iyi özelliklerin yanında kötü özellikler de var. Mesela internette her zaman doğru bilgiye ulaşmak çok zor. Öğrenci bir konuyu internetten araştırmak isterse çok fazla yalan yanlış bilgiyle karşılaşabilir öğretmeniyle iletişim kurması zor olabilir. Okuldan, öğretmenlerinden ve en önemlisi arkadaşlarından uzak olmak öğrenciyi zamanla çok asosyalleştirebilir. İstediği zaman uzaktan eğitime girip çıkabildiği için saatler ile ilgili düzen ve disiplini bozulabilir. Teknolojik herhangi bir alete sahip olmayan, internet olmayan veya çekmeyen, telefonu, bilgisayarı, tableti veya her nereden uzaktan eğitime bağlanıyorsa o aleti bozulabilir veya bozuk olabilir ve bu yüzden öğretmenlerinin attığı videolara, ders anlatımlarına erişim sağlayamayabilir. Yüz yüze yapılan veya okulun laboratuvar ortamında yapılan deneyleri öğrenci evinde yapamayabilir hatta yapamaz. Öğrenciye rehberlik edebilecek herhangi bir öğretmeni yanında olmadığı için öğrenci sıkıntı çekebilir. Okuluyla gidebileceği gezi yerlerine gidemez. Ve bunun gibi pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kalabilir.

   Yani sonuç olarak uzaktan eğitimin iyi ve kötü yanlarını karşılaştırdığımız zaman kötü yanlarının iyi yanlarına göre çok daha ağır bastığını fark etmiş olduk. Fakat kötü yanları iyi yanlarından fazla da olsa iyi yanlar yine de var ve ben şahsen uzaktan eğitimin bu süreçte devam etmesi ile ilgili bu iyi yanlarının önemli olduğuna inanıyorum. Uzaktan eğitimin tamamen hayatımıza girip, tüm eğitim süreci boyunca öğrencilerin uzaktan eğitilmesinin eğer ortada zorunlu bir durum yoksa bir öğrenci olarak mantıklı olduğunu pek düşünmüyorum ama yine de arada yapılabileceğine inanıyorum. En azından yapılmasa bile zorunlu durumlar karşısında bir iyi alternatif olduğunu hepimiz görmüş olduk.

(Visited 80 times, 1 visits today)