Uzay Araştırmaları Her Şeyden Öncelikli mi?

     Uzay Araştırmaları Her Şeyden Öncelikli mi?

Uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanılarak uzayın keşfi ve incelenmesidir. Bu çalışmaları gelişmiş ve zengin ülkeler ya da devlete bağlı olmayan özel kurumlar yapar. Bu kuruluşlara örnek olarak: NASA, Roskosmos, Jaxa, SpaceX, Blue Origin gibi kurumlar.

Bu kuruluşlarda uzay araştırmaları için çok ciddi miktarda bir para harcanıyor ve bu paraların uzay araştırmaları yerine insanlığa yararlı aktivitelere verilseydi neler olurdu diye düşünmüyor değilim. Mesela uzay araştırmalarına 10 milyar dolar harcanıyorsa bu 10 milyar doların açlıkla mücadeleye harcansa dünyadaki açlıkla ilgili ilerleme kat etmiş olurduk. Açlık dünyamızda çok büyük sorun oluşturan bir unsurdur. Açlık yüzünden her gün binlerce çocuk ölüyor ve bunun önüne geçebiliriz.

Başka bir örnek olarak da bu çalışmalara verilecek paralar yerine küresel ısınmayı durdurmamız daha önemlidir. Küresel ısınma, insanlar tarafından ortaya çıkmış bir olağanüstü durumdur. Küresel ısınma, ekosistemi bozar, mevsimleri alt üst eder kısaca dünyanın dengesini bozar. Bence uzay araştırmaları yerine küresel ısınmayı durdurmak bizim için daha önceliklidir. Neden önceliklidir derseniz size cevabım hazır. Öncelikle küresel ısınma dünyamıza zarar veriyor ve Dünya gezegeni evrende tek yaşanılabilecek gezegendir ve eğer biz bu dünyamızı kaybedersek yaşayamayız.

Başka bir örnek daha vereyim, uzay çalışmaları yerine salgın hastalıklar ile ilgili bir şey yapabiliriz. Salgın, hastalıklar birçok insanın ölümüne ya da kalıcı sakatlığa yol açabilecek; adı üstünde yayılabilen hastalıklara denir. Salgın hastalıklar insan yaşamını altüst eder. Mesela bugünlerde yaşanan korona virüs salgını yüzünden birçok insan hastalandı çoğu hastalarda nefes zorluğu gibi durumlara yol açtı, ayrıca korona virüs yüzünden sokağa çıkma yasakları oldu böylece de insan yaşamı altüst oldu. Salgın hastalıklarını durdurmak uzay araştırmalarından daha önemlidir, çünkü salgın hastalıklar insanların yaşamını tehdit ediyor, eğer insanlarımız yaşamazsa uzayın ne anlamı kalır ki?

Şimdi kabul etmem gerek uzay araştırmalarına da tamamen karşı çıkamam. İnsan ilk baştan beri hep gizemlerin ne olduğunu merak edip onları çözüme kavuşturmak istermiştir. Ben bunu doğal karşılıyorum çünkü ben de derslerde “Bu nasıl böyle oluyor?” ya da “Bu neden böyle?” gibi sorular aklıma geliyor. Uzay araştırmalarına da gereksinimimiz var. Uzay araştırmalarının tarihe çok büyük bir iz bırakacağını düşünüyorum. Çünkü uzay araştırmaları ile insanların bilmek istediği birçok şey gün yüzüne çıkacaktır.

Kısa bir özet geçmem gerekirse; uzay araştırmaları yapılmasının yanında ülkeler ile özel kurumlar dünya ve insanlığın yararına olan faaliyetlere de önem göstermelidir. Böylece dünyamızı hem daha yaşanabilir ve konforlu kılarız.

(Visited 25 times, 1 visits today)