Uzay Araştırmalarının Önemi

Gelişmiş ve zengin olan ülkelerin uzay araştırmalarına başladığı günümüzde sıkça haberlere çıkmaktadır. Sizce bu uzay araştırmaları için harcanan para yerine Dünya’nın daha güzel bir yer olması için mi harcanmalıdır? Sizle bu gün bu konu hakkında yazımı paylaşmak istiyorum.

İlk olarak bu uzay araştırmalarına başlama nedeninin Dünyadaki yakıtların, suların ve yaşamamız için gerekli olan havanın bile çok hızlı bir şekilde kirlenmesi olarak görüyorum. Gelişmiş ülkeler bu sorunu çözmek için uzay araştırmalarına başladı ve belki bu dünyanın bir gün bize yetmeyeceğini düşünerek, insanların yaşayabileceği yeni bir gezegen aramaya başladı. Uzay araştırmaları için gerçekten çok büyük paralar ödeniyor ve hatta çok büyük araştırmalarda ülkeler birbirleriyle birlik olup bu araştırmaları birlikte yapıyorlar. Bu paralar dünyada zor durumda olan insanların daha güzel bir hayat yaşamaları için kullanıla bilir. Dünya daha yaşanıla bir yer haline gelebilir belki tüm dünya değişir bütün insanların eşit olması için ayrımcılık yapılmaması için kullanılabilir. Ama bütün insanlar eşit olsa bile bir gün bu dünya insanlar için çok küçük ve yetersiz gelmeye başlayacak belki bu yüz yıllar sonra gerçekleşecek biz bunları göremeyeceğiz ama Dünyadaki nüfus artışı bu şekilde olmaya devam ederse elbet bir gün Dünya kaynakları tükenecek. İnsanlar yaşamak için savaşlar çıkaracaklar bir şişe su için birbirlerini öldürecekler. Ben şu an yapılan uzay araştırmalarının çok önemli olduğunu ve bir gün insanların, insanlığın hayatını kurtaracağını düşünüyorum. Dünya üzerindeki bütün doğal kaynakların bitmesiyle insanlıkta son bulacaktır bilim insanlarının en çok korktuğu şeylerden biride bu dur. Bütün kaynakların bitmesiyle insan oğlu yeni kaynak arayışına geçecektir, bilim adamları bunu ön görüp şimdiden yeni kaynaklar ve yeni yaşam alanları arayışına geçti. Eğer yeni bir dünya bulunması veya yeni kaynaklar bulunması durumunda bunun nasıl dünyaya getirileceği yada bütün insanların o yaşam kaynağına nasıl götürüleceği hayla düşünülme aşamasında. Şu an bu sorunun çözümünü bulamadıkları için yenilene bilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmaya çalışıyorlar ama bu kömür, benzin gibi yakıtlardan üretilen enerjiyi çok daha uzun zamanda üretmesi nedeniyle pek tercih edilemiyor, bu da enerji kaynaklarımızın bitmesine neden olacaktır.

Ben de bütün insanlığın eşit yaşamasını, zor durumda olan insanların daha iyi şartlarda yaşamasını isterim ama bu enerji kaynaklarının, yaşamamız için gerekli olan şeylerin bitmesiyle insanlıkta bitecektir bu yüzden uzay araştırmalarının da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 967 times, 1 visits today)