Uzay Madenciliği

Bir asteroit üzerindeki madencilik kaynakları bilim kurgu gibi gelebilir, ancak bazı akıllı insanlara göre, bu bir gerçeklik haline gelmek üzeredir.

Mayınlı nedir? Neden kimse bunu yapsın ki? Bu alandaki ana oyuncu kim? Sizin için asteroit madenciliği için bir tanıtım kılavuzu hazırladık.

Hala inanmıyorum. Bu doğru mu?

Bu tutum ise, gerçekleşmeyecek! Sorunuzun cevabı henüz gerçekleşmediği, ancak bunu dışlamadığıdır. Dünya üzerinde giderek daha az kaynak olması, uzaya bakmak mantıklıdır.

Derin Uzay Endüstrileri ‘Hasat Sınıfı Asteroit Madenciliği Gemi Sanat Konsept Illüstrasyon

Türlerine bağlı olarak, asteroitler sudan (uzun süreli uzay araştırma misyonları için yararlıdır) nikel ve kobaltlara ve hatta altın veya platin gibi değerli metallere kadar çeşitli kaynaklara sahiptir. Bu kaynakların içeriği genellikle Dünya’dan çok daha yüksektir.

Şu anda Dünya’ya yakın yörüngede yaklaşık 9.000 bilinen asteroit var ve her yıl yaklaşık 1000 yeni asteroit keşfediliyor. 1 kilometre çapında bir asteroidin 150 milyar dolardan fazla 7.500 ton platin içerebileceği tahmin edilmektedir. Asteroit madenciliğinin heyecan verici olmasının bir nedeni de budur.

Bu bir sonraki altına hücum mu olacak?

Kesinlikle, çünkü çok para kazanabilirim. Büyük ön yatırım, bunun 19. yüzyılın altın telaşındaki herkesle aynı olmadığı anlamına gelse de, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi birçok büyük isim var. Bekle, hepsi çok ilgileniyor.

Bu, altına hücum aracının yerini bir milyon dolarlık uzay fırlatıcısı alması dışında, altına hücumuna benzer.

Maliyet sınırlayıcı bir faktör mü?

Büyük olasılıkla öyle. Basit bir ifadeyle, gerçek maliyet, asteroit madenciliğinin teknolojik gelişiminde değil, uzay aracının asteroide ulaşmasına izin vermek değil, kaynakların madencilikten sonra toprağa nasıl geri taşınacağıdır.

Büyük masraflar göz önüne alındığında, ulaşım maliyetlerini dengelemek için kaynaklar son derece değerli olmalıdır.

Başka bir sorun daha var. Çok miktarda kıymetli metaller dünyaya geri gönderilirse, piyasa değerleri ciddi şekilde düşecektir.

Bu alandaki büyük oyuncular kimler?

Yüksek maliyete rağmen, birçok şirket sahaya girdi. Alfabenin Larry Page Gezegensel Kaynaklara yatırım yaptı, ancak bu yılın başlarında şirketin çok fazla finansman sağlayamadığı ve daha önce ertelediği için personel çıkarmak zorunda olduğu belirtilmelidir. Önerilen 2020 asteroit kaynak arama planı.

Başka bir lider şirket olan Deep Space Industries, hükümetlerin ve diğer özel şirketlerin uzaya girmesini kolaylaştırmak için yeni teknolojiler geliştirmeyi planlıyor. Deep Space Industries, benim çıkarmayı planladığı kaynakların çoğunun Dünya’ya geri gönderilmek yerine uzayda kullanılacağını söylüyor (böylece en büyük harcamalardan kaçınıyor).

Yukarıda belirtilen iki şirkete ek olarak, TransAstra Corporation, Asteroid Mining Corporation, SpaceX ve diğerleri de bulunmaktadır. Bir gün, belki bir uzay taşı fırlatırsınız ve şirketlerden birine çarparsınız!

Madencilik tam olarak nasıl çalışır?

Henüz kimse bunu gerçekten yapmadı, bu yüzden çoğunlukla sadece tahmin edebilir. Dünyada kullanılan madencilik tekniklerinin çoğu, duruma bağlı olarak asteroit madenciliğine uygulanabilir. Su, malzemenin ısıtılması ve daha sonra su buharının çıkarılmasıyla elde edilebilir.

Şirketler şu anda birçok farklı yaklaşımı araştırmaktadır. Örneğin, TransAstra Corporation kaynakları elde etmek için asteroitleri ayrıştırmak için yüksek konsantrasyonda güneş ışığı kullanmayı umuyor.

Başlıca darboğazlar nelerdir?

Genel olarak konuşursak, biri teknik zorluk diğeri yasal zorluk olmak üzere iki tane vardır. Şu anda şirketler, asteroitlerin bileşimini anlamak için yakındaki asteroitler hakkında bilgi toplamanın yollarını arıyorlar. Daha sonra madencilik görevlerini yerine getirebilecek bir uzay aracını başlatmak için en uygun maliyetli yolu bulmaları gerekir

Yasal zorluklar aynı derecede zordur. Bazı asteroitleri çıkarma hakkına sahip olduğu için kuralların tanımlanmasının ilk aşamalarındayız. 106 ülke 1967 Birleşmiş Milletler Dış Uzay Antlaşması’nı imzaladı, ancak anlaşma çok geniş ve yeterince spesifik değil. Birkaç yıl önce, 2015 Uzay Yasası ABD kongresinde ABD uzay şirketlerinin asteroitler de dahil olmak üzere uzayda kendi doğal kaynaklarına sahip olmalarını ve satmalarını sağlayan bir yasa olarak kabul edildi.

Ancak hata yapmayın, avukatların havacılık mühendisleri kadar meşgul olmasını sağlayacaktır, özellikle para gelmeye başladığında.

Asteroit madenciliği ne zaman olacak?

Bu 150 milyar dolarlık bir konu. Deep Space Industries danışmanı JL Galache, ilk asteroit madenciliğinin 10 ila 20 yıl içinde gerçekleşeceğine inanıyor. Diğerleri çok daha uzun süredir tahmin ediyor. Yaşamımızda başarılabilir mi? Kesinlikle öyle umuyoruz.

uzay madenciliği ile ilgili görsel sonucu

(Visited 34 times, 1 visits today)