UZAY MADENCİLİĞİ

Şu an kullandığımız kaynakların sonu gelirse ne yapacağız?  Bu sorunun cevabı aslında çok basit yenisini bulmayı deneyeceğiz işte şuan bulunduğumuz durumda bu , yeni bir kaynağa ihtiyacımız var. Peki bulunduğumuz yüzyıl için en muhtemel kaynak nedir? Tabi ki uzay. Uzay madenciliği Uzaydaki asteroitlerden
maden elde etmeye dayalı madencilik çalışmalarıdır.

Dünya üzerinde bulunan kaynaklarımızın çoğu tükenmek üzere olduğu için bence uzay medeniliği için çalışmalar yapılmalı ve desteklenmeli.Eğer uzay madenciliği yapılmaya başlanırsa dünya üzerinde biteceği düşünülen bakır,çinko,altın gibi maden rezervleri asteroitlerin içlerinde bulunabilir.ve bu çalışma için yapılacak çalışmalar yeni teknolojilere bir ilham olabilir.Her ne kadar uzay madenciliğinin avantajlarından bahset semde uzay madenciliğinin dezavantajları da var bunlara örnek olarak maliyetleri. Madencilik yapacak aracın uzaya giderken kullanılacağı yakıt veya yapılacağı malzemenin getirdiği maliyet kesinlikle fazla olacaktır.

Kısacası ben uzay madenciliğine karşı olumlu bir bakış ve ya olumsuz bir bakış sergilemiyorum ama eğer böyle bir proje başlatılacak ise hem avantajları hem de dezavantajları göze alınarak yapılmalı.

Image result for space mining

(Visited 116 times, 1 visits today)