Uzay Madenciliği Mümkün Müdür?

Uzay madenciliği yapma olasılığı bir bilimkurgu konusu gibi görünebilir, ancak uzay madenciliğiyle ilgilenen yeni organizasyon Planetary Resources’ın bunu gerçeğe çevireceğine inanılıyor. NASA ile yapılan toplantılar değerledirilerek hazırlanan yeni bir rapor, bunun gerçekten mümkün olduğunu söylüyor.

Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü’ndeki Keck Uzay Araştırmaları Enstitüsü (KISS) için uzay madenciliğinin akla yatkınlığına ilişkin yukarıdan aşağıya araştırma hazırdı. Bu araştırma 2 Nisan’da, Planetary Resources tarafından milyarder destekli, Dünya’ya yakın asteroitlerin içinde kilitli zenginliklerden yararlanma planının açıklanmasından üç hafta önce yayınlandı.

Planetary Resources, bir uzay taşını gerçekten ele geçirmeye ve paha biçilemez bir vakayı işaretlemeye henüz yıllar olsa da, KISS uzay kayası araştırması, tam da böyle bir girişimin çalışabileceği şekilde, olağanüstü ayrıntılarla inceliklere odaklanıyor.

İncelemedeki iki üye, şu anda Planetary Resources’ın CEO’su olan önceki Mars misyon direktörü Chris Lewicki ve yeni organizasyonu teşvik eden önceki uzay gezgini Tom Jones’du.

KISS çalışmasının odak noktası olan Asteroid Yakalama ve Geri Dönüş görevi, yaklaşık 1,1 milyon pound (500.000 kilogram) ağırlığındaki bir uzay taşını sürekli olarak 2025 yılında yüksek bir ay dairesine taşımak için yenilikçi yeteneği planlıyor. Misyonun maliyetinin 2,6 milyar dolar olması bekleniyor.

O zaman asıl konumuza dönelim. Uzay madenciliği bugün gerçekten mümkün mü?

KISS çalışmasının en üst noktaları, yaklaşık 23 fit (7 metre) genişliğindeki bütün bir uzay kayasını Dünya’nın yakınında tanımanın, yakalamanın ve geri getirmenin ulaşılabilir görünmesidir. Bu “yakın Dünya uzay kayası” (NEA), incelemede belirtildiği gibi, 500 tonluk bir komşuluk gösterecektir.

Brophy, SPACE.com’a verdiği demeçte, bu olasılığın üç önemli ilerlemeye dayandığını söyledi:

  1. Geri dönüş için potansiyel nesnel uzay kayalarını bulmak ve tasvir etmek için yer tabanlı bir algılama misyonunun geliştirilmesi;

2.Uzay taşını makul bir zamanda ay dairesine geri taşımak için önemli olan, yeterince güçlü güneş ışığına dayalı bir elektrikli tahrik çerçevesinin geliştirilmesi;

  1. Bu varlığı keşfetmek ve bundan yararlanmak için ay dairesinde bir insan varlığının oluşturulması.

Akış veya ileriye dönük yenilik kullanılarak, uzay kayası elde edilebilir ve daha sonra güneşe dayalı bir elektrik ivme çerçevesi tarafından beslenen konteyner benzeri bir mekanik roket kullanılarak yüksek ay dairesinde depolanabilir.

Raporda ayrıca, böyle bir girişimin “hem yakın vadeli hem de uzun vadeli insan araştırmasının sonucu için aslında otomatik olarak temel olabilir” deniyor. Kısacası uzay madenciliğinin mümkün olduğuna inanılıyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)