Uzay mı Fakir İnsanlar mı?

Bu soruyu size soruyorum: Uzay araştırmaları için harcanan paraları bu dünyada daha çok kişinin insanca yaşaması için mi kullanmalıyız? Güzel bir soru, gelin bu soruya birlikte bir cevap verelim.

Uzay araştırmaları gerçekten maliyetli bir şeydir. Eğer bu konularla yakınsan özellikle büyük bir şirkette çalışıyorsan muhtemelen uzay araştırmaları için ne kadar büyük yatırımların yapıldığını bilirsin. Hatta bunu bilmek için uzay ile bir alakanın olmasına bile gerek yok. Mesela bir buçuk ay önce gönderilen James Webb Uzay Teleskobu tam 10 milyar dolar! Bu gerçekten büyük bir rakam fakat birçok şirket tarafından yapılan bağışlar, kazançlar, yardımlar bu projeyi mümkün kıldı. Uzay araştırmaları çok çok emek ve maliyet ister fakat sonucu ise heyecanlıdır. Bu projelerle hiç bilmediğimiz şeyleri öğrendik ve daha çok şey öğreneceğiz. Mesela James Webb Teleskobu aslında bize bir zaman makinesi gibi Evren’in ilk zamanlarını bize aktaracak. Bir soru daha soracağım: Ya biz bu parayı fakirler için harcarsak ne olurdu? Hmmm… Çeldirici bir soru bu. Dünya’da birçok kişi aç, susuz ve belki uzay araştırmaları için harcanan para fakirlere harcanabilirdi. Fakat bir noktayı kaçırdık. Uzay, muhtemelen bizim geleceğimiz olacak. Uzay için yatırdığımız her kuruş geleceğe yatırımdır. Fakat o zamanlara daha yıllar var derseniz, ne kadar çabuk gelişirsek o kadar iyi. Artık Dünya’ya yetmiyoruz, Dünya da bize yetmiyor. Her şey tükeniyor ve biz kaldıkça daha kötü yapıyoruz. O yüzden uzay araştırmaları bizim Evren’e bakış açımızı değiştirecek ve geleceğin umudu muhtemelen kozmoloji, astronotluk ve gelecekte uzay ile ilgili çıkacak yeni meslekler. Hepsi, bizim için önemli!

Özetlemek gerekirse, uzay araştırmaları her ne kadar pahalı ve zor olsa bile, geleceğimiz için büyük bir yatırım olur. Tabii ki o aç insanlar da bizim için önemli fakat uzay bizim geleceğimizdir. Aç insanlara olabildiğince yardım etmemiz lazım fakat uzayı eksik etmememiz lazım.

(Visited 22 times, 1 visits today)