Uzay ve Gezegenler

Uzay neresi? Başka gezegenlerde hayat var mı? Güneş hareket eder mi? Uzayda insanlar nasıl hareket eder? Gelecekte insanlar uzaya seyahat edebilecekler mi? İşte bu soruları  çok merak ederek  araştırma yapmaya karar verdim.

Uzay ve Güneş Sistemi, Güneş ve onun etrafında dönen tüm gök cisimlerini içerir. Güneş Sisteminde 8 gezegen vardır. Onların uyduları, göktaşları, kuyruklu yıldızlar, gaz ve toz yığınları bulunur. Bütün gezegenler Güneş’in etrafında saat yönünün tersine yuvarlak değil eliptik yörüngelerde dönerler.
Güneş; Güneş Sistemi ‘nin merkezindeki yıldızdır. Güneş enerji üreten dev bir dönen gaz küresidir. Dünyada yaşayan bizler için Güneş çok önemlidir çünkü o olmadan hayat olmaz. Güneşimiz 4,6 milyar yaşındadır. Yaklaşık 5 milyar yıl daha ışık saçması beklenmektedir.
Ay; Dünyanın çevresinde dönen bir kaya parçasıdır. Gece gökyüzündeki en parlak nesnedir; Ancak kendi ışığını değil Güneş’in ışığını yansıtır. Ay yaklaşık 4 milyar yaşındadır. Dünya henüz gençken, bir göktaşının çarpması sonucu etrafa saçılan kalıntıların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Ay’da hava veya su yoktur. Ay Dünya etrafında döndüğü sürede kendi ekseninde döner.
Merkür, Venüs, Dünya ve Mars iç gezegenler olarak adlandırılırlar çünkü Güneş’e en yakın gezegenler onlardır. Bunlara ayrıca ‘karasal’, Dünya –benzeri’ gezegenler de denir. Büyüklüğü Dünya’ya yakın olan Venüs ise asit bulutlarının altında volkanlarla kaplı bir gezegendir. Gece gökyüzünde çok parlak görünür. Mars kırmızımsı kahverengi bir gezegendir. Dünya gibi volkanları, dağları, kanyonları ve kutup buzulları vardır.
Jüpiter ve Satürn; Jüpiter Güneş Sistemi ‘ndeki en büyük gezegendir. Diğer gezegenlerin hepsinden daha iridir. Jüpiter bir ‘gaz devi’ olarak adlandırılır, çünkü tamamına yakını gazdan oluşur. Diğer bir gaz devi olan komşusu Satürn, en büyük ikinci gezegendir. İki gezegen de kayaç ve tozdan oluşan halkalarla kaplıdır.
Uranüs ve Neptün biraz gaz devidir. Diğerleri gibi halkalarla çevrilidirler. Uranüs mavi bir gaz küresidir ve Güneş’i alışılmadık bir yörüngede takip eder. Neptün parlak mavi bir küredir, hızlı hareket eden bulutlar ve sıkça rastlanan tufanlarla kaplıdır. Uranüs ve Neptün Güneş Sistemi’nin yüzeyi en pürüzsüz gezegenleridir.

Ayyyy araştırma yaparken çok eğlendim. Siz de mutlaka  merak ettiğiniz her şeyi araştırın, bakın neler öğreneceksiniz…

(Visited 379 times, 1 visits today)