Uzaya Üs Kurmak

Uzayda yolculuk etmek çok zordur. Tabii bilim kurgu filmlerinde tek gemiyle yüzlerce gezegene ışık hızında seyahat ediyorlar.(Teknik olarak imkansızdır.) Dünya’dan çıkmak bile çok fazla yakıt ve ek roket gerekir. Bilim insanları buna çözümler arıyorlar.uzay ile ilgili görsel sonucu

Evrendeki her nesne birbirini çeker veya iter. Buna yer çekimi diyoruz. Ne kadar yer çekimi gücü fazla olan bir şeye yaklaşırsak, yer çekimi bizi o nesneye o kadar çeker. Güneşin yer çekimi 247 Newton’dır. Ama daha büyük ve daha güçlü bir yer çekimi olan bir şeyde mesela nötron yıldızı, ona ayak bastığınız an ezilirsiniz. Güneşe göre daha fazla olur. Çünkü nötron, elektrondan 2000 kat daha fazla kütleye sahiptir. Güneşin yapısında ise elektron var bu yüzden daha güçlüdür. Biz buna ancak ondan daha giçli enerjiyi kullanarak yapabiliriz. Neyse, uzayda yolculuğu zorlaştıran 1 şey daha var:

Radyasyon ve Gama Işınları: Radyasyon zaten uzayın her yerinde var. Uzaya bir insan bırakırsanız havasızlık değil radyasyondan ve soğukluğundan ölür. Gama ışını ayrı bir mesele. Aslında o Dünya’mızı tehlikeye sokuyor ama uzayda da bir tehlikesi olabilir sadece milyarda birlik.(Daha fazlası için: https://www.youtube.com/watch?v=RLykC1VN7NY)

Aslında gama ışınlarını hiçe sayabiliriz. Milyarda bir yani. Radyasyona çözüm dayanıklı maddeler. Mesela bizde bol olan bor.

Kalan tek sorun yakıt ve enerji. Çevre kirliliğini ve Dünya’daki kaynakların tükenmesini göze alamayız da. Tek mantıklı çözüm gezegenlere istasyonları kurmak. Filmlerde nasıl uzaya yayılıyorlar sence? Biz evrene tek gemiyle yayılamayız. Teker teker her gezegene bir üs kurarak yaparak yayılırız. Mesela Güneş Sistemi’ni fethetmek için ilk olarak Ay’a sonra Mars’a bir üs kurmak. Her üste, insanların çalışabilmesi için,  Tonlarca oksijen, azot ve karbondioksit depolanmalı. Elektrik için dayanıklı rüzgar türbinleri ile kum fırtınasının rüzgarlarını kullanabiliriz. Ayrıca Güneş enerjisi ve bilim kurgu filmlerindeki sınırsız ve %0 atık bırakarak, enerji kaynağı yaratan füzyon enerjisi var; inanın ki açıklamak zor o yüzden bunu izelmenizi tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=mZsaaturR6E . Yemek olarak oraya sera ve her hafta yemek erzağı yollayabiliriz ve en önemli amacı yakıt istasyonu. Umuyoruz ki orada bizim rüzgar, güneş ve füzyon enerjisi dışında bazı kaynaklar bulmayı umuyoruz.fusion energy ile ilgili görsel sonucu

Sonuçta üs kurmak geleciğimizi etkileyebilir. Maliyetli olabilir ama yeni nesiller için değer.

(Ay üs video: https://www.youtube.com/watch?v=NtQkz0aRDe8 )

(Visited 71 times, 1 visits today)