Uzayda kolonileşmek mi Dünya’ da devam etmek mi?

Küresel problemler ile insanların hayatları her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu problemlere DUR demeliyiz. Yoksa insan nüfusu çok ama çok hızlı bir şekilde azalacak ve bir gün yok olacak. Peki nedir bu küresel problemler? En önemli küresel problemler:

1) Küresel ısınma

2) Açlık

3) Savaşlar

4) Hava kirliliği ve iklim değişikliği

5) Nüfus artışı

6) YoksullukDünden Bugüne Küresel Çevre Sorunları - Okan Yüksel

Bunlar sadece en önemli olanlar, daha birçok küresel problem var aslında. Bunlar düzeltilemez değil ancak önemsenmezse ve geciktirilirse dünya yaşama elverişli olamaz. O yüzden bu konularda farkındalık yaratmak gerekiyor.

Bunun farkına varan insanlar da dünya dışında koloni mi kurmalıyız yoksa Dünya’yı bu sorunlardan kurtarmalı mıyız sorusunu düşündüler ve farklı cevaplar ortaya çıktı. Bence Dünya’yı  bu problemlerden kurtarmalıyız. Eğer dünya dışındaki bir gezegende koloni kuracaksak orada insanın yaşaması için gereken temel ihtiyaçların bulunması gerekir. Bu temel ihtiyaçlardan bazıları su, yemek, oksijendir. İnsanlar 1781 yılından beri yeni gezegenler arama ve bu gezegenleri araştırma peşinde. Ancak şimdiye kadar bulunan gezegenlerden yaşanabileceği düşünülen gezegene varmak bir roket ile 3926917 yıl sürer, eğer şimdi yola çıkarsak oraya varana kadar torunlarımızın torunlarının torunlarının… bile ölür o yüzden dünya dışındaki bir gezegende kolonileşmek hiç de mantıklı değil. Belki Mars’ta kolonileşebiliriz ancak orayı yaşanabilir yapmak şu anki teknoloji ile zor ve çok maliyetli olup uzun zaman içinde yapılabilecek bir şey o yüzden pek de mantıklı bir şey değil. Ki Dünya’yı normalleştirmek uzayda kolonileşmeye kıyasla çok daha kolay. Bence hemen farkındalık yaratmalıyız, ve bu problemleri yok etmeliyiz.Neden Mars'ta Koloni Kuramayız? - Kozan Demircan

(Visited 38 times, 1 visits today)