Uzayda Yaşam Kurmak İle Dünyada Yaşama Devam Etmek Sorunu

İnsanlar uzaya çıktıklarından ve aya adım attıklarından beri sürekli kendilerine şu soruyu sormaktadırlar: “Acaba uzayda insanlar için yaşam mümkün olabilir mi?”

Birçok bilim insanı, gerek gezegenlerin atmosferlerinin olmaması ve gerekse yaşamak için uygun arazinin olmaması nedeniyle  bunun mümkün olmayacağını söylüyorlardı. Fakat bazı bilim insanları, Interstellar isimli filmde de konu olan yerleşimler kurulabileceği ve dünyaya uzak olmayan bu silindirik yapılar içerisinde insanların yeşil, ormanlar, göller ve tarlalarla çevrili bir ortamda yaşabileceğini söylüyorlardı.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, bu fikri savunanlardan. Starlink uydularının sahibi Elon Musk ise; Mars’a yerleşmenin insanlık için daha iyi olacağı fikrini benimsemektedir. Fakat her ikisinin benimsediği uzayda yaşam projesi çok paraya ihtiyaç duymaktadır.

Uzayda yaşamak için bu kadar para ve enerji harcamaktan çok, dünyamızın kusursuz olduğu, değerlendirildiği zaman herkese yetecek yiyeceğin üretileceği, başta güneş olmak üzere enerji kaynakları düzenli kullanılır ise çok uzun yıllar işimizi yaşayabileceğimizi söyleyen bilim insanları da bulunmakta. Bu yüzden uzay için harcanacak paranın dünyamızda kullanılmasının daha iyi olacağını dile getirmekteler.

Uzayda yaşamak ile dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek uzun yıllar tartışılacak olsa da insanlar uzayda yaşamak hayalinden vazgeçmeyecektir. Bana göre ise; uzayda tüm insanlar için bir yaşam olamayacağını düşünüyorum. Bu yüzden, dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için para ve enerjimizi harcamamız gerektiğini düşünüyorum.

(Visited 28 times, 1 visits today)